Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 4-2: Παράδεισος, κόλαση και… πίσω (vid)

Παραμένει στην κορυφή η «βασίλισσα»

Ρεάλ Μαδρίτης - Γρανάδα 4-2:
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 4-2: Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 4-2 τη Γρανάδα στο Μπερναμπέου, όμως λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει μετά το υπέρ της 3-0.

Το σύνολο του Ζιντάν είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-2 και να τους απειλούν σοβαρά με γκέλα όμως στις καθυστερήσεις ο Χάμες διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που κρατάει τους γηπεδούχους μόνους στην κορυφή.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Μπριζ η Ρεάλ έβγαλε ξανά προβληματική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στη Γρανάδα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Τότεναμ: Φρικιαστικός τραυματισμός του Γιορίς (vid)

Οι «μερένχες» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και άνοιξαν το σκορ μόλις στα 101 δευτερόλεπτα. Ο Μπέιλ «σέρβιρε» και ο Μπενζεμά σκόραρε το 29ο γκολ του στο πρωτάθλημα μέσα στο 2019.  Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αζάρ πήρε την ασίστ από τον Βαλβέρδε, και με λόμπα πέτυχε το πρώτο του με τη λευκή φανέλα.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η Γρανάδα μπήκε πιο δυνατά όμως το γκολ του Μόντριτς (61′) φάνηκε να βάζει… τελεία στην υπόθεση νίκη. Ωστόσο, το πέναλτι του Ματσίς (69′) και η προβολή του Ντουάρτε (77′) έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Ρεάλ αγχώθηκε αλλά ο Χάμες Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις κλείδωσε το τρίποντο.

Δείτε τα highlights του Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 4-2:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Αρεολά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Οντριοθόλα, Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Κρόος (34′ Μόντριτς), Μπέιλ (83′ Χάμες Ροδρίγκες), Αζάρ (70′ Ισκο), Μπενζεμά

ΓΡΑΝΑΔΑ (Ντιέγο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Ντίαθ, Σάντσεθ, Ντουάρτε, Νέβα, Μοντόρο (6′ Γκοναλόν), Αζίζ (61′ Βαδίγιο), Πουέρτας, Ερέρα, Ματσίς, Σολδάδο (64′ Φερνάντεθ).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 4/10

Μπέτις – Εϊμπάρ 1-1 (66’ Μορόν – 34’ πεν. Ορεγιάνα)

Σάββατο 5/10

Λεγανές – Λεβάντε 1-2 (76’ Μπρεθγουέιτ – 45’ Ρότζερ, 49’ Καμπάνα)

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 4-2 (3′ Μπενζεμά, 45+1′ Αζάρ, 61′ Μόντριτς, 90+2′ Χάμες – 69′ πέν. Ματσίς, 77′ Ντουάρτε)

Βαλένθια – Αλαβές 2-1 (27′ Μάξι Γκόμες, 83′ πεν. Παρέχο – 89′ Πέρεθ)

Οσασούνα – Βιγιαρεάλ 2-1 (46′ Ρονκάλια, 79′ Άβιλα – 5′ Τόρες)