ΙΣΠΑΝΙΑ

Σεβίλλη – Ατλέτικο 2-1: Ο Οκάμπος «σκότωσε» τους Μαδριλένους (vid) – Η βαθμολογία στη LaLiga

Με γκολ του Λούκας Οκάμπος, η Σεβίλλη... ξέρανε την Ατλέτικο και πλησίασε στο μείον πέντε από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Σεβίλλη - Ατλέτικο: Ο Ράκιτιτς ετοιμάζεται να εξαπολύσει έναν κεραυνό στο έβδομο λεπτό
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η νίκη ήταν ο μοναδικός στόχος για τη Σεβίλλη και την Ατλέτικο Μαδρίτης, έτσι ώστε να πιέσουν την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά τελικώς μόνο οι Σεβιγιάνοι τα κατάφεραν (2-1).

Οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν ένα ονειρεμένο ξεκίνημα από τα πόδια του Ιβάν Ράκιτιτς (7΄). Με μια ρουκέτα από τα 30 μέτρα, ο πολύπειρος μέσος έγινε ο δεύτερος Κροάτης σκόρερ στην ιστορία της LaLiga, πίσω μόνο από τον Νταβόρ Σούκερ.

Σεβίλλη – Ατλέτικο: Η… φωτοβολίδα του Ράκιτιτς

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες του «Σάντσεθ Πιθχουάν» δεν διήρκεσαν πολύ. Στο 33ο λεπτό, ο Φελίπε ισοφάρισε για τους «ροχιμπλάνκος» και η αναμέτρηση πήρε φωτιά.

Όσο η ομάδα του Ζούλεν Λοπετέγι δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, έγινε… Ατλέτικο στη θέση της Ατλέτικο. Επιστράτευσε σκληρά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να «κιτρινιστεί» η μισή της ενδεκάδα.

Από την άλλη πλευρά, οι «κολτσονέρος», έχοντας την μπάλα στην κατοχή τους, δεν μπορούσαν να διασπάσουν τη σκληροτράχηλη άμυνα της Σεβίλλης.

Τα λεπτά κυλούσαν και το 1-1 δεν έμοιαζε να αλλάζει, με τους δύο μονομάχοι να… δουλεύουν για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ωστόσο, στο 88ο λεπτό, ο Λούκας Οκάμπος σήκωσε το ανδαλουσιάνικο γήπεδο στο πόδι.

Επομένως, την Κυριακή (19/12), οι «μπλάνκος» έχουν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά από τους διώκτες τους και να φέρουν ακόμα πιο κοντά τη στέψη τους ως νέοι πρωταθλητές στη LaLiga.

Κερδισμένη μέχρι στιγμής, η Μπαρτσελόναη οποία μείωσε τη διαφορά της από την τετράδα στους τέσσερις βαθμούς.

LaLiga: Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής