ΙΣΠΑΝΙΑ

Το… φαινόμενο Σεβίλλη διέλυσε το Λεβάντε!

Περιθώριο κανένα. Αν και…  Η αμφιβολία, ωστόσο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί (και) ως άλλοθι. Η ιστορία κατέγραψε πως η Σεβίλλη διέλυσε εκτός έδρας την Λεβάντε, με το εμφατικό 6-2! Έξι τέρματα σε εξήντα αγωνιστικά λεπτά. Και άλλα τόσα χαμένα, με την Λεβάντε να μοιάζει χαμένη στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από… χαμένο πέναλτι του Μοράλες στο...

Περιθώριο κανένα. Αν και…  Η αμφιβολία, ωστόσο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί (και) ως άλλοθι. Η ιστορία κατέγραψε πως η Σεβίλλη διέλυσε εκτός έδρας την Λεβάντε, με το εμφατικό 6-2!

Έξι τέρματα σε εξήντα αγωνιστικά λεπτά. Και άλλα τόσα χαμένα, με την Λεβάντε να μοιάζει χαμένη στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από… χαμένο πέναλτι του Μοράλες στο 25’.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η αναμέτρηση ήταν στο 1-1 και αν ο Μοράλες ήταν εύστοχος, η Λεβάντε θα έπαιρνε το προβάδισμα. Αντ΄ αυτού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 3-1 υπέρ της Σεβίλλης.

Το τέταρτο γκολ της ομάδας της Ανδαλουσίας μόλις στο τέταρτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου διέλυσε κάθε ελπίδα για μία ανέλπιστη επιστροφή.

Ο Γουισάμ μπεν Γεντέρ

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Σεβιγιάνων ήταν ο Γάλλος επιθετικός Γουισάμ μπεν Γεντέρ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ. O Σαράμπια μοίρασε τρεις ασίστ και μέτρησε ένα τέρμα. Την ίδια στιγμή, την αναμέτρηση συνοδεύει ένα εξωφρενικό στατιστικό: οι 15 απο τους 20 παίκτες που ξεκίνησαν (χωρίς τους τερματοφύλακες δηλαδή) είχαν τουλάχιστον ένα σουτ προς την εστία!

Τα επτά τέρματα στο «Ciutat De Valencia» ήρθαν να προστεθούν στα έξι που σημειώθηκαν στις σαββατιάτικες αναμετρήσεις Ράγιο Βαγεκάνο – Αλαβές και Θέλτα – Βαγιαδολίδ.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Ουέσκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (64′ Μίκελ Μερίνο)

Σάββατο (22/9)

Ράγιο Βαγεκάνο – Αλαβές 1-5 (30′ Ντε Τομάς – 8′ Ναβάρο, 34′, 77′ Ιμπάι Γκόμεθ, 56′ Καλέρι, 90’+5′ Μπούργκι)

Εϊμπάρ – Λεγανές 1-0 (52′ Κίκε)

Θέλτα – Βαγιαδολίδ 3-3 (5′, 54′ Άσπας, 9′ Μάξι Γκόμες – 39′ Πλάνο, 65′ Ουνάλ, 90’+4′ Λεονάρδο Σουάρες)

Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (14′ αυτ. Σορία, 60′ Λεμάρ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 1-0 (41′ Ασένσιο)

Κυριακή (23/9)

Λεβάντε – Σεβίλλη 2-6 (12’ Μάρτι, 90’ (αυτ.) Κιάερ – 11’, 35’, 45’ Μπεν Γεντέρ, 21’ Καρίκο, 49’ Σίλβα, 59’ Σαράμπια)

Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 17:15

Μπέτις – Αθλέτικ Μπιλμπάο 21:00

Μπαρτσελόνα – Τζιρόνα 21:45