ΙΣΠΑΝΙΑ

Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 2-1: Στο κόλπο για την εξάδα (vid)

Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 2-1: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Χάβι Καγιέχα, η οποία εκμεταλλεύτηκε έτσι και την ισοπαλία της Βαλένθια κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε μόλις στο 9′ με τον Μορένο. Ωστόσο, ο Μαγιοράλ ισοφάρισε στο 56′ για τη Λεβάντε. Πέντε λεπτά μετά, όμως, ο Μόι Γκόμεθ έδωσε την πολύτιμη...

Βιγιαρεάλ - Λεβάντε 2-1
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 2-1: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Χάβι Καγιέχα, η οποία εκμεταλλεύτηκε έτσι και την ισοπαλία της Βαλένθια κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε μόλις στο 9′ με τον Μορένο. Ωστόσο, ο Μαγιοράλ ισοφάρισε στο 56′ για τη Λεβάντε. Πέντε λεπτά μετά, όμως, ο Μόι Γκόμεθ έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του και έτσι η Βιγιαρεάλ έπιασε στη βαθμολογία τη Βαλένθια και είναι πλέον στην εξάδα. Δεδομένα θα υπάρξει μάχη για αυτό το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού στο -1 βρίσκεται η Ρεάλ Σοσιεδάδ με ματς λιγότερο.

Τέλος, στο άλλο ματς που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (16/2) η Γρανάδα με ανατροπή στο τέλος επικράτησε με 2-1 της Βαγιαδολίδ. Μπορεί να έχανε έως το 80′, όμως, Πουέρτας και Φερνάντεθ στο φινάλε της έδωσαν το τρίποντο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Φούνες Μόρι, Ρούμπεν Πένια, Τριγκέρος, Ιμπόρα (46′ Ανγκισά), Μορένο, Μόι Γκόμεθ, Σάντι Καθόρλα (90’+1 Πάου Τόρες), Αλκάθερ (76′ Τσουκουέζε).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Μιραμόν, Ποστίγκο, Ρούμπεν Βέζο, Κλερκ (89′ Τόνιο), Καμπάνια, Βούκσεβιτς (81′ Σέρχιο Λεόν), Ροτσίνα, Μπάρντι, Ρότζερ Μάρτι, Μπόρχα Μαγιοράλ (71′ Μοράλες).

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 14/2

Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (40’ Παουλίστα, 59’ Κοντογκμπιά – 15’ Γιορέντε, 43’ Παρτέι)