ΙΤΑΛΙΑ

Ασταμάτητη η Γιουβέντους

Με γκολ του Μάντζουκιτς νίκησε και τη Ρόμα και ξαναπήγε στο +8 από τη Νάπολι

Δεν καταλαβαίνει τίποτα! Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η Γιουβέντους στην Ιταλία. Μόλις μία φορά έχει στραβοπατήσει και το Σάββατο (22/12) πανηγύρισε τη 16η νίκη της.

Το… θύμα της αυτή τη φορά ήταν η Ρόμα. Οι «τζαλορόσι» το πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν με 1-0. Το σκορ θα μπορούσε, πάντως, να είναι και μεγαλύτερο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους έκανε ό,τι ήθελε. Έχτιζε επιθέσεις από τα πλάγια, πατούσε περιοχή, έφτανε εύκολα σε τελικές και της έλειπε απλά το γκολ. Το βρήκε στο 35′ με κεφαλιά του Μάντζουκιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς να ανέβει η Ρόμα, αλλά το έκανε αποσπασματικά. Χαρακτηριστικό της εικόνας της ήταν πως είχε καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακά της και πρώην του ΠΑΟΚ, Όλσεν.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλες δύο φορές, αλλά τα γκολ ακυρώθηκαν με τον ρέφερι να κάνει χρήση του VAR. Δεν κόστισε, όμως, αυτό στην ομάδα του Αλέγκρι, η οποία είναι στο +8 από τη Νάπολι.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/12

Λάτσιο – Κάλιαρι 3-1 (12’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 23’ Ασέρμπι, 67’ Λούλιτς – 90’+2 πεν. Ζοάο Πέδρο)

Μίλαν – Φιορεντίνα 0-1 (73’ Κιέζα)

Έμπολι – Σαμπντόρια 2-4 (11’ πέν. Πασκουάλ, 76’ Καπούτο – 41’ Ραμίρεζ, 69’ Κουαλιαρέλα, 87’, 90+1’ Καρπάρι)

Τζένοα – Αταλάντα 3-1 (45’ αυτ. Τολόι, 67’ Λάζοβιτς, 88’ Πιάτεκ – 55’ πέν. Ζαπάτα)

Νάπολι – ΣΠΑΛ 1-0 (45’ Αλμπιόλ)

Σασουόλο – Τορίνο 1-1 (90’ Μπρίνιολα – 55’ Μπελότι)

Ουντινέζε – Φροζινόνε 1-1 (32’ Μαντραγκόρα – 61’ πέν. Τσάνο)

Κίεβο – Ίντερ 1-1 (90’+1 Πελισιέρ – 39′ Πέρισιτς)

Πάρμα – Μπολόνια 0-0

Γιουβέντους – Ρόμα 1-0 (35′ Μάντζουκιτς)