ΙΤΑΛΙΑ

Αταλάντα – Ρόμα 1-4: Η ομάδα του Μουρίνιο «σκόρπισε» την αντίπαλο του Ολυμπιακού! (vid)

Η Ρόμα διέλυσε με 4-1 την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League μέσα στο Μπέργκαμο.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετρούσε έξι διαδοχικές νίκες στη Serie A. Συνολικά είχε να ηττηθεί από τις αρχές Οκτώβρη (10 αγωνιστικές). Το γεγονός όμως πως η Αταλάντα εντός έδρας έχει προβλήματα αποδείχθηκε για άλλη μια φορά.

Η ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός τον Φεβρουάριο στα πλέι οφ του Europa League με φόντο μια θέση στους «16» της διοργάνωσης γνώρισε βαριά ήττα στο Μπέργκαμο με 4-1 από τη Ρόμα.

Οι «μπεργκαμάσκι» παρότι είχαν συντριπτικό ποσοστό κατοχής μπάλας (71% έναντι 29%) αλλά και διπλάσιες τελικές προσπάθειες δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να παίρνει τη νίκηγ ια πρώτη φορά στα τελευταία 12 μεταξύ τους παιχνίδια.

Στα 56 μόλις δευτερόλεπτα, ο Μούσο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27′ ο Τζανιόλο από κοντά έγραψε το 0-2 με σουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Μουριέλ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, πριν γράψει το 1-3 στο 72ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σμόλινγκ με προβολή εξ επαφής.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 82′ ο Έιμπραχαμ με όμορο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Παλομίνο, Τζιμσίτι (34′ Μούριελ), Χάτεμπουρ (79′ Τζαπακόστα), Πετσέλα (78′ Μέλε), Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Ίλισιτς (46′ Μαλινόφσκι), Πάσαλιτς (64′ Μίραντσουκ), Ζαπάτα.

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ, Βίνα, Κριστάντε, Βερετού (90+1′ Κουμπούλα), Μιχιταριάν (88′ Καλαφιόρι), Τζανιόλο (69′ Σομουρόντοφ), Έιμπραχαμ (90+1′ Μποβ).

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 17/12
Λάτσιο – Τζένοα 3-1 (36’ Ροντρίγκες, 75’ Ατσέρμπι, 81’ Τζακάνι – 86’ Μελεγκόνι)

Σαλερνιτάνα – Ίντερ 0-5 (11′ Πέρισιτς, 33′ Ντάμφρις, 52′ Σάντσεζ, 77′ Μαρτίνες, 87′ Γκαλιαρντίνι»

Σάββατο, 18/12
Αταλάντα – Ρόμα 1-4 (45’+1 Μουριέλ – 1′, 82′ Έιμπραχαμ, 27′ Τζανιόλο, 72′ Σμόλινγκ)
Μπολόνια – Γιουβέντους (19:00)
Κάλιαρι – Ουντινέζε (21:45)