ΙΤΑΛΙΑ

Η Νάπολι έβαλε τέλος στο αήττητο της Φιορεντίνα (vds)

Με τον Καρνέζη να επιστρέφει στην ενδεκάδα, οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 1-0 και πήραν εκδίκηση από τους «βιόλα»

Χάρη σε γκολ του Ινσίνιε, η Νάπολι συνήλθε γρήγορα από το κάζο της Γένοβας και ανάγκασε την Φιορεντίνα στην πρώτη της φετινή ήττα (1-0).

Υπήρχε μπόλικο… παρασκήνιο στο μεταξύ τους ματς. Η Νάπολι «καιγόταν» να αφήσει πίσω της την καταστροφική εμφάνιση κόντρα στη Σαμπντόρια και ταυτόχρονα να ξεπληρώσει ένα χρέος. Η ήττα στο «Αρτέμιο Φράνκι» πέρυσι έβαλε τέλος στις ελπίδες της για το Σκουντέτο. Ήταν δύσκολο, χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 79ο λεπτό, αλλά τα κατάφερε.

Ο Αντσελότι άλλαξε τους τέσσερις από τους έντεκα της προηγούμενης αγωνιστικής, μεταξύ αυτών επαναφέροντας τον Καρνέζη αντί του Οσπίνα. Ο διεθνής γκολκίπερ είχε θετική παρουσία, κρατώντας το μηδέν, μέχρι ο Ινσίνιε να εκμεταλλευτεί την κάθετη του Μίλικ και να πετύχει το μοναδικό γκολ του ματς.

Πέντε η Σαμπντόρια

Μετά το 3-0 επί της Νάπολι στη Γενοβα, η Σαμπντόρια πέρασε με το εντυπωσιακό 5-0 από την έδρα της Φροζινόνε, δείχνοντας σε τρομερή φόρμα στο ξεκίνημα της Serie A.

O Kουλιαρέλα άνοιξε το σκορ στο 10΄, για να ακολουθήσει… καταιγίδα στο 2ο ημίχρονο, με τον Καρπάρι να σκοράρει στο 47′, τον Ντεφρέλ δις (54′, 86′) και τον Κοβνάνσκι (83′).

Η Σαμπντόρια, με παιχνίδι λιγότερο, φιγουράρει στην 4η θέση, σε αντίθεση με την Φροζινόνε, που έχει έναν βαθμό σε τρία ματς, χωρίς να έχει πετύχει γκολ, ενώ ήδη έχει δεχθεί 10.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 15/9
Ίντερ – Πάρμα 0-1 (79’ Ντιμάρκο)
Νάπολι-Φιορεντίνα 1-0 (79’ Ινσίνιε)
Φροζινόνε-Σαμπντόρια 0-5 (10’ Κουαλιαρέλα, 47’ Καρπάρι, 54’, 86’ Ντεφρέλ, 83’ Κοβνάνσκι)