ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ – Γιουβέντους 1-2: Είναι πρωταθλήτρια και το δείχνει! (vids)

Ίντερ – Γιουβέντους 1-2: Είναι πρωταθλήτρια και το δείχνει! Οι «νερατζούρι» ήταν πρώτοι με 6×6, όμως οι «μπιανκονέρι» είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι τα τελευταία χρόνια. Με σουτ του Πάουλο Ντιμπάλα από πλάγια θέση μόλις στο 4ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα. Στις λεπτομέρειες δεν χρίστηκε σκόρερ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αφού στο 9’ σημάδεψε το...

ΊντερΓιουβέντους 1-2: Είναι πρωταθλήτρια και το δείχνει!

Οι «νερατζούρι» ήταν πρώτοι με 6×6, όμως οι «μπιανκονέρι» είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι τα τελευταία χρόνια.

Με σουτ του Πάουλο Ντιμπάλα από πλάγια θέση μόλις στο 4ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα.

Στις λεπτομέρειες δεν χρίστηκε σκόρερ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αφού στο 9’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ, στο 41’ ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς σταμάτησε το σουτ του και στο 42’ δεν μέτρησε γκολ του επειδή ο Ντιμπάλα ήταν οφσάιντ.

Στο ενδιάμεσο (18’), ο Λαουτάρο Μαρτίνες είχε ισοφαρίσει με πέναλτι και είχε τραυματιστεί ο Στέφανο Σένσι (34’).

Η Ίντερ πλησίασε στο γκολ στο 69’, όταν το σουτ του Ματίας Βεσίνο πέρασε ελάχιστα άουτ, όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Γκονσάλο Ιγκουαΐν.

Μετά από σπουδαία συνεργασία, ο Ροντρίγκο Μπεντανκούρ έδωσε στον Αργεντινό που είχε περάσει ως αλλαγή.

Ο Ιγκουαΐν πλάσαρε σωστά στο 80’ και η Γιουβέντους πήρε τη μεγάλη νίκη που της επέτρεψε να πατήσει κορυφή.

Βέβαια, όλα θα ήταν διαφορετικά αν ο Βόιτσιεχ Στσέσνι δεν έβγαινε νικητής στο τετ α τετ με τον Βεσίνο στο 85′.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γκοντίν (54′ Μπαστόνι), Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι (34′ Βεσίνο), Ασαμόα, Λουκάκου, Μαρτίνες (78′ Πολιτάνο).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα (62′ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι (62′ Ιγκουαΐν), Κ. Ρονάλντο, Ντιμπάλα (71′ Τζαν).