ΙΤΑΛΙΑ

Κάλιαρι – Ίντερ 1-3: Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν «κάηκε» (vids)

Αρχικά, το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ριτσάρντο Σοτίλ στο 42ο λεπτό του αγώνα και η Κάλιαρι πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Κάλιαρι πανηγύρισε η Ίντερ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά από το 77′ και μετά πέτυχε τρία γκολ και πήρε το διπλό.

Αρχικά, το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ριτσάρντο Σοτίλ στο 42ο λεπτό του αγώνα και η Κάλιαρι πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, βάζοντας σε μπελάδες τους Μιλανέζους, οι οποίοι προέρχονταν από την εβδομάδα-εφιάλτη αποκλεισμού από την Ευρώπη.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ πάτησε το γκάζι όμως χρειάστηκε αρκετό χρόνο να κάνει την ανατροπή. Αυτή τελικά έγινε με τα τέρματα των Νικόλο Μπαρέλα στο 77′ και Ντανίλο Ντ’Αμπρόσιο στο 84′.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Λάτσιο – Βερόνα 1-2: Δεν αστειεύεται (vids)

Τη… χαριστική βολή για το τελικό 1-3 έδωσε ο Ρομέλου Λουκάκου στο 94′.

Κάλιαρι: Κράνιο, Φαραγκό (68’ Κλειβάν), Βαλούκιεβιτς, Καρμπόνι (90’ Σιμεόνε), Λυκογιάννης, Μαρίν, Ρογκ, Τζάπα, Ζοάο Πέδρο, Σοτίλ (68’ Νάντεζ), Παβολέτι (75’ Τσέρι)

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (72’ Μαρτίνες), Νταρμιάν (58’ Γιανγκ), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Πέρισιτς (46’ Χακίμι->83’ Ντ’ Αμπρόσιο), Ερικσεν (58’ Σένσι), Λουκάκου, Σάντσες

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/12

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (8′ Μπεράρντι)

Σάββατο 12/12

Κροτόνε-Σπέτσια 4-1 (7′, 90+6′ Μεσίας, 49′ Ρέτσα, 56′ Ενρίκε – 18′ Φαρίας)

Τορίνο-Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μπονατσόλι / 21′ Πουσέτο, 54′ Ντε Πάουλ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο-Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέντο – 45′ αυτ. Λατσάρι, 67′ Ταμέζ)