ΙΤΑΛΙΑ

Καλπάζει η Τορίνο, 3-0 την Κιέβο

Έκτο σερί ματς με μηδέν παθητικό, μόλις δύο ήττες στα 13 τελευταία της παιχνίδια

Έκτο σερί ματς με μηδέν παθητικό, μόλις δύο ήττες στα 13 τελευταία παιχνίδια και αυτές από Γιουβέντους, Ρόμα, φέρνουν την Τορίνο κοντά στον στόχο της εξόδου στην Ευρώπη.

Η «Γκρανάτα» πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση, πέτυχε τρία γκολ απέναντι στην Κιέβο και το πρόγραμμα της συνέχειας στη Serie A της δίνει την δυνατότητα να ελπίζει.

Τρομερά γκολ από τους Μπελότι και Ρινκόν, τα δύο από τα τρία τέρματα η Τορίνο τα πέτυχε στις καθυστερήσεις.

Ο Σαλβατόρε Σιρίγου ξεπέρασε τα 517 αγωνιστικά λεπτά δίχως γκολ από τη σεζόν 1976-1977 και τον Λουτσιάνο Καστελίνι.

Στο 76′ με «κεραυνό» του Μπελότι από τα 25 μέτρα, η Τορίνο άνοιξε το σκορ.

Ο Ρινκόν με γκολ παρόμοιο του Μπελότι από απόσταση στο 92′ και ο Τζάτζα ξεφεύγοντας από τον προσωπικό του αντίπαλο για να νικήσει στο «ένας με έναν» τον Σορεντίνο, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/3
Κάλιαρι-Ίντερ 2-1 (31′ Τσεπιτέλι, 43′ Παβολέτι – 38′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Σάββατο 2/3
Έμπολι-Πάρμα 3-3 (19′ Ντελ’ Όρκο, 59′ Καπούτο, 90+1′ Σιλβέστρε-13′ Ζερβίνιο, 45+1′ Ριγκόνι, 82′ Άλβες)
Μίλαν-Σασουόλο 1-0 (35′ Λιρόλα)
Λάτσιο-Ρόμα 3-0 (12′ Καϊσέδο, 73′ Ιμόμπιλε, 89′ Κατάλντι)

Κυριακή 3/3
Τορίνο-Κιέβο 3-0 (76′ Μπελότι, 92′ Ρινκόν, 94′ Τζάτζα)

20 Κιέβο 26 10 19 51

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Καλπάζει η Τορίνο, 3-0 την Κιέβο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.