ΙΤΑΛΙΑ

Με ανατροπή η Λάτσιο, 2-1 τη Φιορεντίνα και στο -4 από τη Γιουβέντους

Η Λάτσιο ανέτρεψε το το σκορ εις βάρος της Φιορεντίνα και πήρε τη νίκη με 2-1

Στο κυνήγι της Γιουβέντους παρέμεινε η Λάτσιο.

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε με ένα καταπληκτικό σλάλομ του Ριμπερί, αλλά η Λάτσιο έφερε τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και με πέναλτι του Ιμόμπιλε και σουτ του Λουίς Αλμπέρτο, επικράτησε με 2-1.

Ξέφυγε στο +7 από την Ίντερ (με ένα παιχνίδι περισσότερο), μειώνοντας ταυτόχρονα την απόσταση της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους στο -4.

Η Φιορεντίνα, έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο στο άδειο «Olympico» και ο Φρανκ Ριμπερί, παρά τα κλεισμένα 37 του, στο 25’, έκανε μία εκπληκτική ατομική ενέργεια και με σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ.

Οι «Βιόλα» συνέχισαν με ανάλογο ενθουσιασμό και παραλίγο να κάνουν και το 0-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά το σουτ του Γκεζάλ, σταμάτησε στο δοκάρι.

Όσο περνούσε η ώρα, η Λάτσιο άρχισε να πιέζει και έκανε το 1-1 στο 67’, με τον Ιμόμπιλε να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Καϊσέδο.

Η ανατροπή των γηπεδούχων, ολοκληρώθηκε στο 82’, με τον Λουίς Αλμπέρτο να τελειώνει με σουτ, μία δική του ενέργεια και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αποβλήθηκε ο Βλάχοβιτς, με απευθείας κόκκινη κάρτα, έπειτα από χρήση VAR.

Οι «Λατσιάλι» παραμένουν σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή και συνεχίζουν να ελπίζουν για το… θαύμα, ενώ είναι «αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/6
Γιουβέντους-Λέτσε 4-0
(53’ Ντιμπάλα, 62’ πεν. Ρονάλντο, 83’ Ιγκουαΐν, 85’ Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27/6
Μπρέσια-Τζένοα 2-2
(10′ Ντοναρούμα, 13′ Σεμπρίνι-38′ πεν. Φάλκε, 69′ Πιναμόντι)

Κάλιαρι-Τορίνο 4-2
(12′ Ναντές, 17′ Σιμεόνε, 46′ Ναϊνγκολάν, 69′ πέν. Ζοάο Πέδρο – 60′ Γκλέισον, 65′ Μπελότι)

Λάτσιο-Φιορεντίνα 2-1 (67′ Ιμόμπιλε, 82′ Λουίς Αλμπέρτο – 25′ Ριμπερί)

20 Μπρέσια 28 18 25 52

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ανατροπή η Λάτσιο, 2-1 τη Φιορεντίνα και στο -4 από τη Γιουβέντους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.