ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν-Ίντερ 0-3: «Αφεντικό» με Λαουτάρο, «καλπάζει» για τον τίτλο! (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες που σημείωσε δύο γκολ, οι «Νερατζούρι» ήταν καταιγιστικοί στο ντέρμπι του Μιλάνου.

Μίλαν-Ίντερ 0-3: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες που σημείωσε δύο γκολ, οι «Νερατζούρι» ήταν καταιγιστικοί στο ντέρμπι του Μιλάνου.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στους 53 βαθμούς η πρωτοπόρος Ίντερ μετά την 16η νίκη της σε 23 παιχνίδια στη Serie a, στους 49 έμεινε η 2η Μίλαν (επίσης μετά από 23 αγωνιστικές), μετά την 4η ήττα της.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια στους «ροσονέρι». Μόλις στο 5ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ σε αντεπίθεση με κεφαλιά, μετά από εξαιρετική σέντρα του Λουκάκου.

Το 0-2 έγινε στο 57′ και πάλι από τ0ν Λαουτάρο, μόνο που αυτή τη φορά εκείνος που του «σέρβιρε» την ασίστ ήταν ο Ιβάν Περίσιτς.

Το… κερασάκι στην τούρτα για την Ίντερ έβαλε ο Ρομέλου Λουκάκου (65′), σε ένα γκολ το οποίο ήταν αποτέλεσμα άψογης ατομικής ενέργειας και σουτ του Βέλγου!

Στο 47′ ο πορτιέρε της Ίντερ, Χαντάνοβιτςέδωσε ρεσιτάλ, με τριπλό «όχι» σε Ζλάταν και Τονάλι μέσα σε 1 λεπτό!

Στα υπόλοιπα 25 λεπτά του ματς ο ρυθμός έπεσε, με την Μίλαν να είναι παραδομένη και την ομάδα του Αντόνιο Κόντε απλά να συντηρεί το εντυπωσιακό υπέρ της 0-3.

Θυμίζουμε ότι η Ρόμα που έχει 43 βαθμούς σε 22 ματς παίζει στις 21:45 στην έδρα της Μπενεβέντο, ενώ η 5η Γιουβέντους που έχει 42β. σε 21 αναμετρήσεις φιλοξενεί τη Δευτέρα (22/2) την Κροτόνε.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (67′ Μεϊτέ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (67′ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραχίμοβιτς (75′ Καστιγιέχο).

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι (83′ Γιανγκ), Μπαρέλα (86′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (78′ Γκαγκλιαρντίνι), Πέρισιτς (78′ Νταρμιάν), Λουκακού, Μαρτίνες (78′ Σάντσες).

Μίλαν-Ίντερ 0-3: Δείτε τις φάσεις παρακάτω

Serie A: Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Σπέτσια 3-0 (48′ Βλάχοβιτς, 64′ Καστροβίλι, 82′ Έισερικ)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-1 (76′ Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο – Σαμπντόρια 1-0 (24′ Αλμπέρτο)

Τζένοα – Βερόνα 2-2 (48′ Σομουρόντοβ, 90’+4′ Μπάντελ – 17′ Ίλιτς, 61′ Φαραόνι)

Σασουόλο – Μπολόνια 1-1 (52′ Καπούτο – 17′ Σοριάνο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Πάρμα – Ουντινέζε 2-2 (3′ Κορνέλιους, 32′ αυτ. Κούτσκα – 64′ Οσάκα, 80′ Νόιτινγχ)

Μίλαν – Ίντερ 0-3 (5′, 57′ Μαρτίνες, 66′ Λουκακού)

Αταλάντα – Νάπολι (19:00)

Μπενεβέντο – Ρόμα (21:45)