ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Ρόμα 2-0: Φουλ για Ευρώπη (vid)

Έπιασε τη Νάπολι στην 6η θέση η ομάδα του Μιλάνου

Η Μίλαν επικράτησε 2-0 της Ρόμα σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν τη Νάπολι στην 6η θέση της βαθμολογίας (με ματς περισσότερο) και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για ευρωπαϊκή έξοδο.

Kαταρχήν, η Mίλαν τίμησε τη μνήμη των δεκάδων χιλιάδων νεκρών από Covid-19.

Δε θα μπορούσε προφανώς να ξεχαστεί ο Πιέρο Πράτι, βασικότατο στέλεχος της ομάδας από το 1966 μέχρι το 1973, που απεβίωσε στις 22 Ιουνίου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι καλές φάσεις ελάχιστες.

Η Μίλαν κατάφερε να βρει δίχτυα χωρίς να είναι κυρίαρχη στο 76ο λεπτό χάρη στο 8ο εφετινό γκολ του Άντε Ρέμπιτς.

Η κόπωση των φιλοξενούμενων είχε γίνει εμφανής, γεγονός που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους.

Στο 88ο λεπτό, ο Τέο Ερνάντες ανατράπηκε από τον Κρις Σμόλινγκ και ο διαιττής καταλόγισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Χακάν Τσαλχάνογλου.

Η Ρόμα απείλησε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (καθάρισε ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα), όμως το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/6

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0 (53’ Ντιμπάλα, 62’ πέν. Ρονάλντο, 83’ Ιγκουαΐν, 85’ Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27/6

Μπρέσια – Τζένοα 2-2 (10′ Ντοναρούμα, 13′ Σεμπρίνι – 38′ πέν. Φάλκε, 69′ Πιναμόντι)

Κάλιαρι – Τορίνο 4-2 (12′ Ναντές, 17′ Σιμεόνε, 46′ Ναϊνγκολάν, 69′ πέν. Πέδρο – 60′ Γκλέισον, 65′ Μπελότι)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (67′ Ιμόμπιλε, 82′ Λουίς Αλμπέρτο – 25′ Ριμπερί)