ΙΤΑΛΙΑ

H Μίλαν σόκαρε τη Ρόμα στο 90+5′! (vid)

Ο Πάτρικ Κουτρόνε σημείωσε το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων και έγραψε το 2-1 σε... νεκρό χρόνο

Με γκολ του Πάτρικ Κουτρόνε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μίλαν λύγισε τη Ρόμα (2-1) στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Serie A.

Υπό το βλέμμα των Ρικάρντο Κακά και Φραντσέσκο Τότι, το σπουδαίο ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία (στο 16′ με τον Ντάβιντε Καλάμπρια).

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά δεν είχε ιδιαίτερη επιθετική πρωτοβουλία και στο 40ό λεπτό το πλήρωσε, όταν από γύρισμα του Ρικάρντο Ροντρίγκες, ο Φρανκ Κεσιέ βρήκε δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Η Ρόμα, πάντως, βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 59ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής από τον Φεντερίκο Φάσιο.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League ξαναβρήκε δίχτυα με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο 61′, ωστόσο ο διαιτητής συμβουλεύθηκε το VAR και έκρινε ότι υπήρχε οφσάιντ.

Στο 80′ ήταν η σειρά της Ρόμα για να πέσει… θύμα του VAR, καθώς ο Στεβέν Ενζονζί χρησιμοποίησε το χέρι του τη στιγμή που έκανε κοντρόλ, πριν να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ρόμα απείλησε με τον Έντιν Τζέκο για την απόδραση από το Μιλάνο, αλλά η Μίλαν ήταν εκείνη που έμελλε να βρει δίχτυα.

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν σκέφτηκε συνετά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και με μία έξυπνη μπαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Κουτρόνε να πλασάρει ψύχραιμα και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Mουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (76′ Λασάλτ), Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (84′ Κουτρόνε), Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (81′ Καστιγέχο).

ΡΟΜΑ: Ολσεν, Φάσιο, Μανωλάς, Μαρκάνο (46′ Ελ Σαράουι), Κάρσντορπ (77′ Σαντόν), Ντε Ρόσι, Ενζονζί, Κολάροφ, Παστόρε (68′ Κριστάντε), Τζέκο, Σικ.