ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι: «Αγκάλιασε» το Champions League με διπλό στην Φλωρεντία (vid)

Σε «τροχιά» Champions League παρέμεινε η Νάπολι, η οποία επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα για την 37η αγωνιστική.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έτσι μετά από 37 ματς στη Serie A η Νάπολι έφτασε τους 76 βαθμούς και αυτή τη στιγμή είναι στην 3η θέση, σε μια ισορροπία «τρόμου» όσον αφορά την έξοδο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Κι αυτό καθώς η 2η Αταλάντα έχει 78 στα ίδια ματς, η 4η Μίλαν έχει 75 (με παιχνίδι λιγότερο) όμως, ενώ η 5η Γιουβέντους έχει επίσης 75 σε 37 αναμετρήσεις.

Την τελευταία αγωνιστική η Νάπολι κρατά την κατάσταση στα χέρια της καθώς υποδέχεται την ουσιαστικά αδιάφορα Βερόνα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε βασικός με την ομάδα του να καθαρίζει την υπόθεση νίκη στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Στο 54′ και αφού τσέκαρε το VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ταυτόχρονα απέβαλε τον Ντραγκόφσκι αφήνοντας την Φιορεντίνα παίκτη λιγότερο.

Ο τερματοφύλακας των «βιόλα» Τερατσιάνο αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Ινσίνιε, οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 0-1 στο 57′.

Η Φιορεντίνα αν και έπαιζε με δέκα παίκτες συνέχισε να παίζει ανοιχτά και στο 67′ την… πάτησε. Σε μια αντεπίθεση η Νάπολι κατάφερε να διπλασιάασει τα τέρματά της με τον Ζιελίνσκι με εξαιρετικό σουτ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 15 Μαΐου

Τζένοα – Αταλάντα 3-4 (49′ 84′ Σομουρόντοφ, 67′ πεν. Πάντεφ / 9′ Σαπάτα, 26′ Μαλινόφσκι, 44′ Γκόζενς, 51′ Πάσαλιτς)

Σπέτσια – Τορίνο 4-1 (19′ Σαπονάρα, 41′ πεν. 74′ Ενζολά, 84′ Έρλικ / 55′ πεν. Μπελότι)

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2 (24′ Ρονάλντο, 45+3′, 88′ πέν. Κουαδράδο – 35′ πέν. Λουκάκου, 83′ αυτ. Κιελίνι)

Ρόμα – Λάτσιο 2-0 (42′ Μχιταριάν, 78′ Πέδρο)