ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Λάτσιο 1-1: Ζωντανοί οι φιλοξενούμενοι (vids)

Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης

Ρόμα – Λάτσιο 1-1: Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους, δεδομένου ότι παραμένουν στο -7 από την «αιώνια» αντίπαλο.

Πριν από τη σέντρα τιμήθηκε ο βετεράνος φορ Ρουτζέρο Ριτσιτέλι (στο τέλος του video φαίνεται πανό οπαδών του Παναθηναϊκού, οι οποίοι είναι αδελφοποιημένοι με εκείνους των «τζιαλορόσι).

Δείτε εδώ και το εντυπωσιακό coreo:

Το ματς άρχισε ιδανικά για τη Ρόμα. Μετά από μία απειλητική επίσκεψη του Κριστάντε στο 13’, ο Έντιν Τζέκο άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και έφτασε τα 99 γκολ με τη φανέλα της ομάδας.

Η απάντηση της Λάτσιο, πάντως, ήρθε μόλις 6 λεπτά αργότερα με τον Ατσέρμπι και το Derby della Capitale επανήλθε στα ίσα.

Στο 44’ ο Πελεγκρίνι άγγιξε το 2-1, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο β’ ημίχρονο οι φάσεις περιορίστηκαν.

Συνολικά, οι «τζιαλορόσι» είχαν 66% κατοχή, 22 τελικές και 7 κόρνερ, αλλά το 1-1 παρέμεινε.

Αυτό το αποτέλεσμα κράτησε την 3η Λάτσιο στο -2 από τη 2η Ίντερ (με ματς λιγότερο) και τη Ρόμα στο -7 από την «αιώνια» αντίπαλο.

Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά από τη σεζόν 2002-03 και τα δύο ντέρμπι της Ρώμης στο πρωτάθλημα έληξαν ισόπαλα.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Σαντόν (83’ Κολάροφ), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Βερετού (89’ Παστόρε), Κριστάντε, Ουντέρ, Πελεγκρίνι, Κλάιφερτ (81’ Περότι), Τζέκο.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Λουίζ Φελίπε (46’ Πάτρικ), Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο (71’ Λουίς Αλμπέρτο), Λούλιτς, Κορέα (76’ Καϊσέδο), Ιμόμπιλε.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24/1

Μπρέσια – Μίλαν 0-1 (71′ Ρέμπιτς)

Σάββατο 25/1

ΣΠΑΛ – Μπολόνια 1-3 (23′ Πετάνια – 24′ αυτ. Βίκαρι, 59′ Μπάροου, 63′ Πόλι)

Φιορεντίνα – Τζένοα 0-0

Τορίνο – Αταλάντα 0-7 (17′, 53′, 54′ Ίλιτσιτς, 29′ Γκόσενς, 45+1′ πέν. Σαπάτα, 86′ πέν, 88′ Μουριέλ)

Κυριακή 26/1

Ίντερ – Κάλιαρι 1-1 (29’ Λαουτάρο – 78’ Ναϊνγκολάν)

Βερόνα – Λέτσε 3-0 (19’ Νταβίντοβιτς, 34’ Πεσίνα, 87’ πέν. Πατσίνι)

Σαμπντόρια – Σασουόλο 0-0

Πάρμα – Ουντινέζε 2-0 (19’ Καλιόλο, 34’ Κουλουσέφσκι)

Ρόμα – Λάτσιο 1-1 (28’ Τζέκο – 34’ Ατσέρμπι)

20 Μπρέσια 21 15 19 39

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρόμα – Λάτσιο 1-1: Ζωντανοί οι φιλοξενούμενοι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.