ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ασταμάτητη η Γιουβέντους με Κριστιάνο

Έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους νίκησε εύκολα με 3-0 τη Φιορεντίνα για την 22η αγωνιστική της Serie A. Η Πορτογάλος φαίνεται ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ κόντρα στην ομάδα της Φλωρεντίας. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι θέλουν να… καθαρίσουν την αναμέτρηση, πιέζοντας την αντίπαλο της. Ωστόσο...

Έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους νίκησε εύκολα με 3-0 τη Φιορεντίνα για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Η Πορτογάλος φαίνεται ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ κόντρα στην ομάδα της Φλωρεντίας.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι θέλουν να… καθαρίσουν την αναμέτρηση, πιέζοντας την αντίπαλο της. Ωστόσο ο Κιέσα, ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 22ο λεπτό, με τον Σέζνι να κάνει μία εξαιρετική απόκρουση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – World Football: Πρωταθλήτριες που «έσπασαν» τα κοντέρ

Στο 38’ όμως, έγινε χέρι μέσα στην περιοχή της Φιορεντίνα, ο διαιτητής είδα το  VAR και έδωσε την εσχάτη των ποινών. Ο Κριστιάνο ανέλαβε την εκτέλεση και στο 40’ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, με τη Γιουβέντους να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Η «Γηραιά Κυρία», έφτασε στο 2-0 πάλι από πέναλτι που χτύπησε ξανά ο Κριστιάνο, μετά από παράβαση που υπέπεσε ο Τσιτσερίνι.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Ντε Λιχτ έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα κάνοντας με κεφαλιά το τελικό 3-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Σάντρο, Μπετανκούρ, Πιάνιτς, Ραμπιό (88′ Mατουιντί), Ντόουγκλας Κόστα (83′ Μπερναρντέσκι), Ιγουαΐν (67’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Ίγκορ, Πετσέλα, Σετσερίνι, Λιρόλα (89′ Aγουδέλο), Μπενάσι, Πούλγκαρ, Ντάλμπερτ, Γκεζάλ (60’ Βλάχοβιτς), Κουτρόνε (73’ Σοτίλ), Κιέζα.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής της Serie A:

Σάββατο 1/2

Μπολόνια-Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί – 36’πεν. Τορεγκρόσα)

Κάλιαρι-Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90’+4’ Κορνέλιους)

Σασουόλο-Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Ντούριτσιτς, 74’ Μπόγκα / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)