ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ματσάρα με νικήτρια την Φιορεντίνα

Φανταστική αναμέτρηση ανάμεσα στην Κιέβο και την Φιορεντίνα

Ένα αδιανόητο παιχνίδι έγινε στο Κίεβο, εκεί που η Βερόνα υποδέχτηκε την Φιορεντίνα, η οποία κατάφερε να κερδίσει με 10 παίκτες, 4-3.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που στο 4΄ με τον Μούριελ έκαναν το 1-0 και μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν πολύ αφού δέκα λεπτά αργότερα η γηπεδούχος ομάδα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Τζακερίνι, ωστόσο τελικώς το τέρμα ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR.

Στο 27ο λεπτό, ο Μπενάσι πήρε την μπάλα από τον Σιμεόνε και έκανε το 2-0 για την Φιορεντίνα, κάνοντας το 2-0.

Η Κιέβο αυτή τη φορά αντέδρασε σωστά και στο 38’ μείωσε πετυχαίνοντας το 2-1, με τον Στεπίσκι, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, αφού και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη.

Ο Μπενάσι στο 60΄ βρήκε την μπάλα μέσα στην περιοχή με το χέρι, έκανε πέναλτι, ενώ ο διαιτητής τον απέβαλε, αφήνοντας με 10 την ομάδα της Φλωρεντίας και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Πελισίερ να κάνει το 2-2.

Στο 79΄ ο Τσιέσα κατάφερε να βάλει ξανά μπροστά τη Φιορεντίνα, ενώ επτά λεπτά αργότερα έκανε το 2-4, «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Το μόνο που κατάφερε η Κιέβο, ήταν να μειώσει σε 4-3 με τον Τζόρτζεβιτς στο 90’, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Ντεπάολι, Τόμοβιτς (30′ Σέζαρ), Ροσετίνι, Γιαρονζίνκσι, Χετεμάι, Ριγκόνι, Λέρις (70′ Μπαρντά), Τζιαγκερίνι, Πελίσιερ, Στεπίκσι (78′ Τζόρτζεβιτς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόντ, Λαουρίνι (80′ Τσετσερίνι), Πετσέγια, Ούγκο, Χάνκο, Μπενάσι, Βερετούτ, Νοργκαάρντ (46′ Γκέρσον), Τσιέσα, Σιμεόνε (61΄Νταμπό), Μουριέλ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 26/1
Σασουόλο-Κάλιαρι 3-0 (9’ Λοκατέλι, 45’+4’ Μπαμπακάρ πέν., 87’ Μάτρι)
Σαμπντόρια-Ουντινέζε 4-0 (33’ πέν, 56’ πέν. Κουαλιαρέλα, 68’ Λινετι, 78’ Γκαμπιαντίνι)
Μίλαν-Νάπολι 0-0

Κυριακή 27/1
Κιέβο-Φιορεντίνα 3-4 (38′ Στεπίνσκι, 60΄Πελίσιερ, 89′ Τζόρτζεβιτς – 4΄Μούριελ, 27′ Μπενάσι, 79′, 86′ Τσιέσα)
Μπολόνια-Φροζινόνε 16:00
Αταλάντα-Ρόμα 16:00
Πάρμα-Σπαλ 16:00
Τορίνο-Ίντερ 19:00
Λάτσιο-Γιουβέντους 21:30