ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Μίλαν – Νάπολι 0-1 και… προσπέραση – H βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A

Serie A: Η Νάπολι πανηγύρισε μεγάλη νίκη (1-0) την Κυριακή (19/12) στο Μιλάνο επί της Μίλαν και την προσπέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

To ματς για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος κρίθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με την κοντινή κεφαλιά του Ελίφ Ελμάς.

Η Μίλαν έδειξε να αποσυντονίζεται απ’ αυτό το γρήγορο γκολ και απλώς αρκέστηκε στην κατοχή της μπάλας.

Σε δημιουργικό και εκτελεστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν σχεδόν τίποτα στο α’ ημίχρονο.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, από την πλευρά της, έδειχνε ότι έχει τη δυνατότητα να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Πολλές φορές η Νάπολι έδειχνε να είναι πιο επικίνδυνη, ασχέτως αν ήταν η φιλοξενούμενη της αναμέτρησης και με το σκορ υπέρ της.

Η Μίλαν έφτασε πολλές φορές μέσα στην περιοχή των αντιπάλων, ωστόσο στην τελική επιλογή δεν έπαιρνε καλό βαθμό και το 0-1 παρέμενε.

Στο 90ό λεπτό, ο Φρανκ Κεσιέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σε μία περίεργη φάση που, εν τέλει, δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Υπήρξε ακύρωση, διότι ο πεσμένος Ολιβιέ Ζιρού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, συν ότι παρεμπόδισε αντίπαλο να συμμετάσχει στη φάση.

Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες από πλευράς Μίλαν, αλλά τίποτα δεν άλλαξε τη μοίρα της αναμέτρησης.

Νωρίτερα είδατε στο Sportime πώς ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ισοφάρισε τον Ρονάλντο.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17/12

Λάτσιο – Τζένοα 3-1 (36’ Ροντρίγκες, 75’ Ατσέρμπι, 81’ Τζακάνι – 86’ Μελεγκόνι)

Σαλερνιτάνα – Ίντερ 0-5 (11’Πέρισιτς, 33’ Ντάμφρις, 51’ Σάντσες, 77’ Μαρτίνες, 87’ Γκαλιαρντίνι)

Σάββατο 18/12

Αταλάντα – Ρόμα 1-4 (45+1’ Μουριέλ – 1’, 82’ Έιμπραχαμ, 27’ Τζανιόλο, 72’ Σμόλινγκ)

Μπολόνια – Γιουβέντους 0-2 (6’ Μοράτα, 69’ Κουαδράδο)

Κάλιαρι – Ουντινέζε 0-4 (4’ Μακένγκο, 45’, 60’ Ντεουλοφέου, 50’ Μολίνα)

Κυριακή 19/12

Φιορεντίνα – Σασουόλο 2-2 (51′ Βλάχοβιτς, 61′ Τορέιρα – 32′ Σκαμάκα, 37′ Φρατέζι)

Σπέτσια – Έμπολι 1-1 (51’ αυτ. Ματζόρε – 69’ αυτ. Νικολάου)

Σαμπντόρια – Βενέτσια 1-1 (1’ Γκαμπιαντίνι – 87’ Ανρί)

Τορίνο – Βερόνα 1-0 (26’ Πομπεγκά)

Μίλαν – Νάπολι 0-1 (5′ Ελμάς)

Η βαθμολογία της Serie A

Serie A βαθμολογία

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα

Δείτε τα highlights του ματς Μίλαν-Νάπολι:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Μίλαν – Νάπολι 0-1 και… προσπέραση – H βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.