Serie A: Βραδιά γηπεδούχων για Τορίνο και Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια και η Τορίνο κέρδισαν τις Σπέτσια και Τζένοα, στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής της Serie A.

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Serie A, η Τορίνο και η Σαμπντόρια πέτυχαν σημαντικές νίκες στις έδρες τους.
Νίκη για την Σαμπντόρια
Συντάκτης: Γιώργος Διπλοΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Φοβερό παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στην Τορίνο και την Τζένοα με την πρώτη τελικά να επικρατεί με 3-2. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γρήγορα τέρματα.

Αρχικά με τον Σανάμπρια στο 14`, ενώ ο δανεικός από την Μίλαν Πομπέγκα σημείωσε το 2-0 στο 31`. Οπότε το σύνολο του Ιβάν Γιούριτς έβαλε γερά «θεμέλια» για την επικράτηση.

Στο δεύτερο μέρος, ο έμπειρος φορ Ντέστρο μείωσε σε 2-1 (69`) για την Τζένοα. Με τον Μπρέκαλο να «απαντά» οχτώ λεπτά αργότερα, ουσιαστικά καθορίζοντας την έκβαση του παιχνιδιού (3-1).

Ο Καϊσέδο μείωσε εκ νέου στο 80`, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πάρουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Έτσι η Τορίνο ανέβηκε στην 10η θέση με έντεκα πόντους, ενώ η Τζένοα έμεινε στην προτελευταία θέση με έξι πόντους.

Στο άλλο ματς η Σαμπντόρια λύγισε την Σπέτσια με 2-1. Ο Γκιάσι έβαλε μπροστά την ομάδα του Ντ΄Αβέρσα, με αυτογκόλ στο 15ο λεπτό.

Για να έρθει ο Καντρέβα να πετύχει το 2-0 στο 36`. Ο Ντανιέλε Βέρντε που πέρασε από την ΑΕΚ σκόραρε (90`+4`) και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Σαμπντόρια ανέβηκε στους εννέα πόντους (12η θέση), ενώ η Σπέτσια έμεινε στους εφτά (17η).

Για την τελευταία αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Νικολάου.