ΙΤΑΛΙΑ

«Στοπ» στο σερί της Φιορεντίνα η Σπαλ

Δεν κατάφερε να πάρει την 7η συνεχόμενη νίκη της η ομάδα της Φλορεντίας, που ωστόσο παρέμεινε αήττητη για ακόμα ένα παιχνίδι

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πολύ σκληρή για να χάσει αποδείχτηκε στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Σπαλ, που απέσπασε λευκή ισοπαλία 0-0 από την πιο φορμαρισμένη ομάδα του ιταλικού πρωταθλήματος, την Φιορεντίνα.

Οι «βιόλα» ήταν ανώτεροι σε όλο τον αγώνα και έχοντας την κατοχή θέλησαν να πιέσουν εξ΄αρχής, με αιχμή του δόρατος τον Σιμεόνε που έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Αργεντινός όμως απέτυχε να σκοράρει, με τις ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού.

Στην επανάληψη, η Φιορεντίνα θέλησε να γίνει ακόμα πιο επιθετική και έτσι ο Στέφανο Πιόλι, έριξε στον αγώνα τους Φαλσινέλι και Ντίας, κάνοντας ακόμα περισσότερες ευκαιρίες που δεν βρήκαν στόχο.

Η Σπαλ δεν μπόρεσε να απειλήσει σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα και έχοντας μόλις ένα σουτ στον στόχο, αρκέστηκε να παίζει για την ισοπαλία που τελικώς απέσπασε.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ :  Σπορτιέλο, Ούγκο, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Τσιέσα, Βερετούτ, Νταμπό, Μπενάσι, Μπιράγκι (80’ Ντίας), Σαπονάρα (65’Εϊσερίκ), Σιμεόνε (66’ Φαλσινέλι)

ΣΠΑΛ : Μερέτ, Σιονέκ, Βικάρι, Φελίπε, Λατσάρι, Λουίζ, Βιβιανί, Βιτάλε, Κόστα (46’ Ματιέλο, 71’ Σκιαβόν), Αντενούτσι, Φλοκάρι (66’ Παλιόσκι)