ΙΤΑΛΙΑ

Τα έκανε Κουλιμπα-λίμπα στο Τορίνο η Νάπολι (vid)

Το γκολ του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 90ό λεπτό χάρισε στη Νάπολι μία ιστορική νίκη επί της Γιουβέντους στο Τορίνο με 1-0. Το κλίμα ήταν τεταμένο, αφού πολλοί φίλοι των «μπιανκονέρι» υποδέχθηκαν με ύβρεις το πούλμαν των «παρτενοπέι», ο Μαουρίτζιο Σάρι τους έδειξε το μεσαίο δάχτυλο, ενώ το coreo των γηπεδούχων περιλάμβανε τον χαρακτήρα «Πουλτσινέλα» (σ.σ....

Το γκολ του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 90ό λεπτό χάρισε στη Νάπολι μία ιστορική νίκη επί της Γιουβέντους στο Τορίνο με 1-0.

Το κλίμα ήταν τεταμένο, αφού πολλοί φίλοι των «μπιανκονέρι» υποδέχθηκαν με ύβρεις το πούλμαν των «παρτενοπέι», ο Μαουρίτζιο Σάρι τους έδειξε το μεσαίο δάχτυλο, ενώ το coreo των γηπεδούχων περιλάμβανε τον χαρακτήρα «Πουλτσινέλα» (σ.σ. χαρακτήρας ναπολιτάνικου κουκλοθεάτρου), με σκοπό να προσβάλλουν τον αντίπαλο.

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τη Γιουβέντους, αφού μέχρι το 10’ είχε τραυματιστεί ο Τζιόρτζιο Κιελίνι και είχαν «κιτρινιστεί» οι Κουάντουο Ασαμόα, Μεχντί Μπενατιά.

Οι «μπιανκονέρι», πάντως, είχαν τις πρώτες ευκαιρίες, όταν στο 17’ ο Μίραλεμ Πιάνιτς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με φάουλ (η μπάλα κόντραρε κιόλας) και λίγες στιγμές αργότερα ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν απείλησε με γυριστό σουτ.

Χαμός για το Champions League στην Ιταλία

Η μοναδική αξιόλογη φάση της Νάπολι καταγράφηκε στο 24ο λεπτό με το άστοχο σουτ του Μάρεκ Χάμσικ, σε ένα α’ ημίχρονο που ο Ιγκουαΐν είχε τις λιγότερες επαφές μπάλας από κάθε άλλο παίκτη του γηπέδου (μόλις 9).

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αντικατέστησε τον Πάουλο Ντιμπάλα με τον Χουάν Κουαδράδο, ενώ λίγο αργότερα ο Σάρι έριξε στη μάχη τους Αρκάντιους Μίλικ και Πιότρ Ζιελίνσκι.

Ανιαρό αποδείχθηκε το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, εξαιτίας και της σκοπιμότητας, όμως το φινάλε είχε γκολ.

Το έβαλε η Νάπολι με την καρφωτή κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Καλιντού Κουλιμπαλί, έπειτα από κόρνερ του Χοσέ Καγεχόν στο 90ό λεπτό.

Η πρώτη ήττα της Γιουβέντους από τις 19 Νοεμβρίου σήμανε τη μείωση της διαφοράς στον έναν βαθμό με τους «παρτενοπέι», κι ενώ απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για τη λήξη του πρωταθλήματος.

Το πρόγραμμα των «μπιανκονέρι» είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αφού την άλλη εβδομάδα θα πάει στο Μιλάνο για το ματς με την Ίντερ και στις 13 Μαΐου θα φιλοξενηθεί από τη Ρόμα στο «Ολίμπικο».

Η Νάπολι έσπασε την αρνητική παράδοση των 10 ηττών και της μιας ισοπαλίας στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος με τους πρωταθλητές (τα γκολ ήταν 28-3!).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Χέβεντες, Μπενατιά, Κιελίνι (11’ Λίχτσταϊνερ), Ασαμόα, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί, Κόστα (71’ Μάντζουκιτς), Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα (46’ Κουαδράδο).

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Άλαν (80’ Ρογκ), Ζορζίνιο, Χάμσικ (67’ Ζιελίνσκι), Καγεχόν, Μέρτενς (61’ Μίλικ), Ινσίνιε.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Σάββατο (21/4)

ΣΠΑΛ – Ρόμα 0-3 (33′ αυτ. Βικάρι, 52’, 59’ Σικ)

Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-0 (41’ Πολιτάνο)

Μίλαν – Μπενεβέντο 0-1 (29’ Ιεμέλο)

Κυριακή (22/4)

Κάλιαρι – Μπολόνια 0-0

Ουντινέζε – Κροτόνε 1-2 (5’ Λαζανά – 7’ Νουάνκου, 86’ Φαραόνι)

Κιέβο – Ίντερ 1-2 (90’ Στεπίνσκι – 50’ Ικάρντι, 61’ Πέρισιτς)

Λάτσιο – Σαμπντόρια 4-0 (32’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 43’ Ντε Φράι, 85’, 88’ Ιμόμπιλε)

Αταλάντα – Τορίνο 2-1 (53’ Φρέουλερ, 64’ Γκόσενς – 56’ Λιάζιτς)

Γιουβέντους – Νάπολι 0-1 (90′ Koυλιμπαλί)