ΙΤΑΛΙΑ

Βήμα παραμονής στο 84’ η Κάλιαρι

Αύξησε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη η ομάδα της Σαρδηνίας

Με γκολ του Λούκα Τσεπιτέλι στο 84ο λεπτό, η Κάλιαρι επικράτησε 2-1 της Ουντινέζε στη «Σαρντένια Αρίνα» και αύξησε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Κέβιν Λαζάνια, αλλά οι παίκτες του Ντιέγκο Λόπες ξεπέρασαν τον αιφνιδιασμό και ισοφάρισαν στο 21’ με τον Λεονάρντο Παβολέτι.

Παρεμπιπτόντως, ο Παβολέτι έφτασε τα 8 γκολ με κεφαλιά και είναι ο πρώτος παίκτης της εφετινής Serie A στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Έξι λεπτά πριν από το τέλος του ματς, ο Αντρέα Κόσου εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Τσεπιτέλι χάρισε στην ομάδα του Χάρη Λυκογιάννη (σ.σ. έμεινε στον πάγκο) μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Πιζακάνε, Τσεπιτέλι, Λεάντρο Καστάν, Φαράγκο, Τσιγκαρίνι (74’ Κόσου), Μπαρέλα, Παντοΐν, Μιανγκέ (67’ Ιονίτσα), Σάου, Παβολέτι (87’ Σέτερ).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μπισάρι, Νάουτινκ, Ντανίλο, Σαμίρ, Λάρσεν, Μπάρακ, Μπάλιτς (75’ Χάλφρεντσον), Φοφανά, Αλί Αντνάν, Λόπες (68’ Ντε Πάουλ), Λαζάνια (58’ Γιάνκτο).