Κακό ματς στα Γιάννενα, 0-0 ο ΠΑΣ με την ΑΕΛ

Στο χειρότερο ματς της 28ης αγωνιστικής, ΠΑΣ και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, με τους Γιαννιώτες να έχουν δύο δοκάρια λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης

Στο χειρότερο ματς της 28ης αγωνιστικής και στο μοναδικό που δεν επετεύχθη γκολ, ο ΠΑΣ Γιάννινα και η ΑΕΛ έμειναν στο 0-0. Ένα αποτέλεσμα που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και δεν δημιουργήθηκαν αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρίσκεται σε περίοδο ντερφορμαρίσματος, καθώς έμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη. Και βέβαια, τείνει να κλείσει τη σεζόν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να φύγουν και πάλι αλώβητοι από τους Ζωσιμάδες, αφού είχαν κερδίσει με 1-2 για το κύπελλο.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάσημα του πρώτου μέρους και είχε λίγες, αλλά καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ. Στο 7’ το σουτ Νικολιά πέρασε άουτ, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή τρία λεπτά αργότερα να κάνει την παράλληλη σέντρα, τον Τικάρσκι να πιάνει το σουτ δύο φορές, αλλά η μπάλα κόντραρε αμφότερες σε σώματα αντιπάλων. Στο 13’ απείλησε και πάλι ο Νικολιάς, αλλά απομάκρυνε ο Θεοδωρόπουλος με τις γροθιές.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν εκ νέου, με την ΑΕΛ να είναι άφαντη. Τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους στο 39’, όταν το σουτ του Κόντε εκτός περιοχής μπλόκαρε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 56’, αλλά το σουτ του Μλαντένοβιτς κόντραρε και μπλόκαρε ο Βελλίδης. Φτάσαμε στο 78’ για να δούμε κάτι το αξιόλογο, με την προσπάθεια του Βιδάλ να περνάει εκτός εστίας άουτ. Όπως και αυτή του Ντέλετιτς (83’) έξω από την περιοχή.

Ο ΠΑΣ πίεσε στο φινάλε και είχε δύο δοκάρια μέσα σε τρία λεπτά. Στο 86’ ο Κόντε εκτέλεσε φάουλ με εξωτερικό φάλτσο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και τράνταξε στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Στο 89’ από ωραία ενέργεια του Κόντε από αριστερά και παράλληλη πάσα στον Χέλκβιστ, ο Σουηδός έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε το κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Και κάπου εκεί το ματς ολοκληρώθηκε.

VIP: Στην παρθενική του συμμετοχή στη Super League, ο Κώστας Θεοδωρόπουλος δεν έδειξε καθόλου ψαρωμένος. Ο 28χρονος γκολκίπερ ήταν σταθερός και όσες φορές χρειάστηκε έκανε καίριες επεμβάσεις. Ο Αντωνίου του έδωσε την ευκαιρία και την άρπαξε από τα μαλλιά.

UP: Προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του ΠΑΣ ο Αλέξανδρος Νικολιάς. Δραστήριος από τα πρώτα λεπτά, δημιούργησε προβλήματα και ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΛ, αλλά δεν ευτύχησε να βρει δίχτυα. Συμμετείχε και στην πίεση των γηπεδούχων στο φινάλε με τα δύο δοκάρια.

DOWN: Τραγική η εικόνα της ΑΕΛ στο επιθετικό σκέλος. Αγνώριστη η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, «κλείστηκε» στα μετόπισθεν, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν απείλησε ουσιαστικά ούτε μία φορά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απαρατήρητος πέρασε ο Σταύρος Μάνταλος του συνδέσμου Καβάλας. Είχε καλά σφυρίγματα και δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους βοηθούς του.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 92’ Σκόνδας/ 14’ Χούμπτσεφ, 45’+4’ Γκόικοβιτς, 51’ Μασούρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα (70’ Γιάκος), Μανθάτης (57’ Χαλκιαδάκης), Βιδάλ (81’ Χέλκβιστ), Τσικάρσκι, Νικολιάς, Κόντε.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκόικοβιτς, Γκόλιας, Χούμπτσεφ (38’ λ.τρ. Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (71’ λ.τρ. Περόνε), Μλαντένοβιτς, Κρίσμαν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς (88’ Καρατάσιος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κακό ματς στα Γιάννενα, 0-0 ο ΠΑΣ με την ΑΕΛ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.