Κύπελλο Ελλάδας: Φλέρταρε με μεγάλο στραπάτσο ο Παναιτωλικός

Στα πέναλτι γλίτωσε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας ο Παναιτωλικός απέναντι στον Διαγόρα στη Ρόδο.

«Βαρέσαμε διάλυση κι αυτό δεν θέλει ανάλυση» τραγουδάει ο Γιώργος Μάης και ταιριάζει γάντι με τον Παναιτωλικό! Λίγο έλειψε να αποκλειστεί από το Κύπελλο Ελλάδας από τον Διαγόρα.

Οι Ροδίτες είναι ομάδα της Super League 2 με πολύ μικρό μπάτζετ, αρκετούς νεαρούς παίκτες και και μοναδικό στόχο την παραμονή. Παρόλα αυτά ο Παναιτωλικός δεν πήρε ούτε σε αυτό τον αγώνα την πρώτη του νίκη.

Μπορεί να προηγήθηκε στο 22′ με τον Βοΐλη, αλλά στο 30′ ο Μανιάς ισοφάρισε με πέναλτι Είχαν κάποιες τελικές στο δεύτερο ημίχρονο οι Αγρινιώτες, αλλά κλασικές ευκαιρίες δεν έβγαλαν με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση. Εκεί ο Παναιτωλικός ήταν πιο επιθετικός. Είχε ευκαιρίες, αλλά οι νησιώτες άντεχαν.

Τελικά οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί ο Στεργιάκης είπε «όχι» στον Μανιά και ο Μπαλντασάρα αστόχησε για τους φιλοξενούμενους. Ούτε ο Μασούρας βρήκε δίχτυα, όπως δεν τα κατάφερε από την άλλη και ο Μπουζούκης. Τα χαμένα πέναλτι συνεχίστηκαν. Ο Αυγερινός απέκρουσε του Πέρες και ο Φέκκας βρήκε δοκάρι. Με το σκορ στο 3-3 ο Μπρούνο Ντουάρτε σκόραρε και ο Στεργιάκης απέκρουσε την επόμενη εκτέλεση του Νικόλη.

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο 7/10

ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 1-2 (88′ Εραμούσπε-33′, 34′ Γκαρσία)

Αχαρναϊκός-Κηφισιά 0-2 (Βαφέας 33′, 48′ Πέιος)

Μικρασιατικός-Πανσερραϊκός 0-2 (43′ Μασκανάκης,85′ Άλεξιτς)

Δευτέρα 9/10

Καμπανιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (20′ Πόζογλου – 25′ Κρεσπί, 54′ Μάντζης, 58′ Μιριτέλο)

Χανιά-ΟΦΗ 3-5 (49′ Ελευθεριάδης, 51′ Μανουσάκης, 67′ Σερβιλάκης – 29′ Αμπαντά, 42′ Φελίπε, 61′ και 64′ Μοσκέρα, 78′ Ριέρα)

Τετάρτη (11/10)

Διαγόρας-Παναιτωλικός 1-1 και 4-5 πέν. (30′ πέν. Μανιάς – 22′ Βοΐλης)

Τα υπόλοιπα ζευγάρια της 5ης φάσης:

Πανθρακικός/Εθνικός ή Γιούχτας-Ατρόμητος

Διαγόρας-Παναιτωλικός

Λεβαδειακός ή Αιολικός/Αναγέννηση Καρδίτσας-Λαμία

Προκρίνονται άνευ αγώνα στην 6η φάση:

Καλλιθέα, Νίκη Βόλου, ΑΕΛ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας: Φλέρταρε με μεγάλο στραπάτσο ο Παναιτωλικός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.