Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Πανσερραϊκό και Καλλιθέα

Το ταξίδι τους στο Κύπελλο Ελλάδας συνεχίζουν Καλλιθέα και Πανσερραϊκός.

Μεγάλες μάχες είχαμε για το Κύπελλο Ελλάδας στα ματς που κοντραρίστηκαν οι ομάδες της Super League 2 την Τετάρτη (19/10).

Η αναμέτρηση που έληξε στο 90λεπτο ήταν αυτή στη Νέα Σμύρνη. Εκεί η Καλλιθέα υπέταξε με 1-0 τη Βέροια. Πολλά τα παράπονα από τη διαιτησία του Τσιμεντερίδη για τους φιλοξενούμενους που μεταξύ άλλων διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα. Απείλησαν με Μουνιέ και Λουκίνα, ενώ στο 35′ ο Παπαδόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Νίλι. Λίγο μετά είπε «όχι» στον Μουνιέ, αλλά στο 44′ ο Σαντάνα τον νίκησε με μακρινό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με τον Φασίδη και στο 59′ ακυρώθηκε γκολ του Μπουκουβάλα για οφσάιντ. Η αντίδραση των τυπικά γηπεδούχων ήρθε στο 79′ με το σουτ του Ντεμέτριους. Απέκρουσε ο Παπαδόπουλος και η μπάλα πήγε στο δοκάρι στη συνέχεια! Στο φινάλε του ματς ο Μπελεβώνης έκανε το σουτ και η μπάλα πήγε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στις Σέρρες έγινε χαμός! Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 έγραψε το κοντέρ με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στην παράταση. Εκεί που απουσίαζαν ουσιαστικά οι Πατρινοί.

Καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι. Εκείνοι είχαν τις πρώτες τελικές, αλλά στο 41′ με πέναλτι ο Σαΐντ έκανε το 1-0 για τους Σερραίους. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο έγινε η ανατροπή.

Στο 62′ ο Μπουρλάκης με προβολή ισοφάρισε και δύο λεπτά μετά ο Μυτίδης μετά από ασταθή επέμβαση του Γιαννίκογλου έκανε το 1-2. Στη συνέχεια πίεσε ο Πανσερραϊκός και τελικά ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα (100′). Σκόρερ ο Παντεκίδης.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί ακολούθησε σόου των γηπεδούχων. Δοκάρι είχε ο Κωνσταντακόπουλος στο 102′ γλιτώνοντας έτσι το αυτογκόλ. Τελικά στο 105′ με ωραία κεφαλιά ο Μούργος έκανε το 3-2 και στο 109′ ο Κατσαντώνης με ατομική ενέργεια έγραψε το 4-2. Στο 114′ ο Κανίς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 5-2.

Άγιος Νικόλαος – Αλμυρός (16:00)

Ιωνικός Ιωνίας – Απόλλων Παραλιμνίου (16:00)

Πανελευσινιακός – Απόλλων Πόντου (16:00)

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα (19:00)

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΑΕΚ: Περιμένουν πως και πώς να έρθει!

Ο Καραπαπάς ο Μίτσελ και ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και ο Γιοβάνοβιτς – Οι παράταιροι Λουτσέσκου, ΠΑΟΚ

Στα αποδυτήρια: Η φλασιά Μίτσελ με Αγκιμπού – Ο Κουλιεράκης του Λουτσέσκου – Το λάθος του Νιόπλια – Το τρικ του Αναστασίου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Πανσερραϊκό και Καλλιθέα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.