ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Απόλλων Λάρισας – Ξάνθη 2-1: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή! (vid)

Απόλλωνας Λάρισας - Ξάνθη: Αν και στο ημίχρονο οι Θεσσαλοί βρίσκονταν πίσω στο σκορ, επικράτησαν τελικά με 2-1 για την 5η φάση του Κυπέλλου.

Σπουδαία ανατροπή πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας κόντρα στην Ξάνθη, επικρατώντας με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στις 4/12 στα «Πηγάδια» ο επαναληπτικός.

Ο φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα τέλη του πρώτου μέρους με τον Λισγάρα, έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ (μεταξύ των οποίων και δοκάρι) και τελικά πλήρωσαν τον… άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ο Παπαδημητρίου μίλησε για τον Μελιόπουλο

Η Θεσσαλική ομάδα «χτύπησε» δύο φορές στο Β’ ημίχρονο με Ναζίμ (50’) και Μπρέμπο (83’) για να πανηγυρίσει ένα εντυπωσιακό come back!

Προβάδισμα με Λισγάρα στις καθυστερήσεις

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ο Απόλλωνας είχε τις καλύτερες στιγμές στο ματς.

Κορυφαία η φάση του 37’ όταν Μπαστακός βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Γκονσάλβες ο οποίος κατάφερε να απομακρύνει με τα πόδια.

Εκείνοι όμως που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ο Τζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Λισγάρας νικώντας όλη την αντίπαλη άμυνα με το κεφάλι, σκόραρε από την «καρδιά» της περιοχής για το 0-1!

Επισης στο 37’ η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ είχε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ με τον Μουλέν, το οποίο είπε «όχι» με σωτήρια επέμβαση ο Γκέκας.

Τις ευκαιρίες η Ξάνθη, τα γκολ οι Θεσσαλοί

Η εξέλιξη αυτή δεν… πτόησε τον Απόλλωνα, ο οποίος ευτύχησε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά μετά την έναρξη του Β’ μέρους (50’). Ο Σάντος κινήθηκε ωραία από αριστερά, σέντραρε και ο Ναζίμ με κοντινή κεφαλιά «έγραψε» το 1-1.

Στη συνέχεια το ματς απέκτησε μια «άγρια ομορφιά» με την Ξάνθη να χάνει μεγάλες ευκαιρίες. Οι πρώτες τρεις ήταν στο 62’ (τετ α τετ Τζουρίτσκοβιτς), το 68’ (σουτ Μουλέν) και το 70’ (σουτ Εντουάρντο).

Ενδιάμεσα το γκολ είχαν «αγγίξει» και οι γηπεδούχοι, όταν στο 71′ ένα σουτ του Μπαστακού πέρασε λίγο άουτ.

Στο 79’ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Γκαργκαλατζίδη για να… πληρώσουν την αναποτελεσματικότητά τους στο 83’.

Μετά από σέντρα του Σκούπρα ο Μπρέμπος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1 για τον Απόλλωνα, ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του!

ΓΚΟΛ: 50’ Ναζίμ, 83΄Μπρέμπος – 45+1’ Λισγάρας

ΔΟΚΑΡΙΑ: 79’ Γκαργκαλατζίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  – 72’ Τζουρίτσκοβιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Χατζής, Σκούπρα, Ντος Σάντος (64’ Σιφναίος), Μπαστακός (64’ Νύκταρης), Λίταινας (75’ Νούσιος), Μπιμάι, Μπρέμπος, Καμπέρης, Κωστούλας, Ναζίμ.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Γκονζάλβες, Πολέτο (58’ Εντουάρντο), Καμαρά, Ντε Λούκας, Σόσα (46’ Λεωντσάκος), Ρενέλα, Λισγάρας, Μπαριέντος (73’ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Ντουρίτσκοβιτς, Ντίρεσταμ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Λάρισας – Ξάνθη 2-1: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.