ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Εργοτέλης-Άρης 3-2: Νοκ-άουτ οι «κίτρινοι»!

Μεγάλη πρόκριση για την κρητική ομάδα στο Παγκρήτιο

Μία χρυσή σελίδα έγραψε στην ιστορία του ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 3-2 του Άρη στο Παγκρήτιο και τον έθεσε νοκ-άουτ από το Κύπελλο Ελλάδας.

Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις, πέραν ενός γυρίσματος του Χρυσοβαλάντη Κοζορώνη στο 1ο λεπτό που δεν πρόλαβε να αξιοποιήσει ο Τζόζεφ Έφορντ.

Το φινάλε είχε αρνητικό πρόσημο για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 41’ τραυματίστηκε ο Φραν Βέλεθ και στο 44’ ο Αντώνης Μπουρσέλης άνοιξε το σκορ, έπειτα από φάση διαρκείας και προσωρινή απόκρουση του Γιώργου Καντιμοίρη σε σουτ του Ηλία Τσέλιου.

Το β’ μέρος άρχισε όπως τελείωσε το α’, με τη διαφορά ότι ο Εργοτέλης δεν έβαλε ένα, αλλά δύο γκολ και προηγήθηκε 3-0 του Άρη!

Στο 50’ ο Γιάννης Ιατρούδης εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Έφορντ και, κυρίως, την κακή αμυντική λειτουργία του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Τρία λεπτά αργότερα ο δαιμόνιος Έφορντ έκανε ένα σπουδαίο σπριντ, πλάσαρε ψύχραιμα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη-πρόκριση του Εργοτέλη.

Ο Άρης χρειαζόταν πλέον ένα μικρό θαύμα για να πάρει το δεύτερο εισιτήριο, όμως, στο 57’ (πλασέ) και το 73’ (πέναλτι) μείωσε με τον Νικολά Ντιγκινί.

Ο Ντιγκινί άγγιξε το χατ-τρικ που θα χάριζε την πρόκριση στον Άρη στο 88′, όμως ο Δημήτρης Κατσιμήτρος κατέγραψε την απόκρουση του αγώνα (πάνω στη γραμμή).

Γενικώς, οι “κίτρινοι” πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο αυτή δεν επιτεύχθηκε και ο Εργοτέλης πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία πρόκριση.