ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο περίφημος «τελικός της νύχτας» δεν είχε νικητή, μόνο χαμένους… (vid)

Βρισκόμαστε στις 27 Ιουνίου 1963. Ο περίφημος τελικός της νύχτας μόλις έχει αρχίσει. Και κανείς δεν μπορεί να υποψιαστεί, αυτό που θα ακολουθήσει.

Όλοι οι δρόμοι οδηγούσαν στη Νέα Φιλαδέλφεια. Από τη μία μεριά, ο Ολυμπιακός. Και από την άλλη, ο Παναθηναϊκός.

Η αναμέτρηση, με μπόλικα σκληρά μαρκαρίσματα και τρεις αποβολές, και το πρώτο ημίχρονο να έχει σχεδόν 21 λεπτά καθυστερήσεις! Η κανονική διάρκεια δεν είχε σκορ και δεν ανέδειξε νικητή. Πρέπει να τελεστεί παράταση. Μόνο που τότε τα φώτα στα ελληνικά γήπεδα ήταν κάτι άγνωστο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η ατζέντα της ημέρας (27/6)

Δέκα λεπτά στη διαδικασία της παράτασης και ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Ελβετός Μελέ, διατάσσει το προφανές: διακοπή του αγώνα λόγω σκότους.

Στον κόσμο δεν άρεσε η απόφαση. Ήδη από το ημίχρονο είδε δείξει τις διαθέσεις του, εκτοξεύοντας αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Σύμφωνα με τον Τύπο της εποχής, οι φίλαθλοι θεώρησαν πως η απόφαση πάρθηκε επίτηδες, προκειμένου ο τελικός να τελεστεί ξανά και ο κόσμος να υποχρεωθεί να πληρώσει ξανά είσοδο!

Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε η διαδικασία των πέναλτι και αν ένας τελικός δεν είχε νικητή, υπήρχε επανάληψη.

Η εισβολή στον αγωνιστικό χώρο έφερε την ματαίωση του αγώνα.

Εκείνη τη χρονιά δίπλα στον Κυπελλούχο υπάρχει μία παύλα. Κανείς δεν κατέκτησε το Κύπελλο στον τελικό της νύχτας.

Για την ιστορία, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που δηλώθηκε στο Κύπελλο Κυπελλούχων, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν ο πρωταθλητής και συμμετείχε στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο περίφημος «τελικός της νύχτας» δεν είχε νικητή, μόνο χαμένους… (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.