ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: «Καθάρισαν» οι Ντουρμισάι και Σαραμαντάς

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 6ο λεπτό έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Μάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον  Μανοΐλοβιτς, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε....

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 6ο λεπτό έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Μάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον  Μανοΐλοβιτς, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε. Στο 23’ σημειώθηκε η πιο επικίνδυνη στιγμή για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, καθώς ύστερα από όμορφη ανάπτυξη, ο Ντουρμισάι έκανε το συρτό σουτ εντός περιοχής, με τον Νεόφυτο να αποκρούει με το πόδι και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι πριν βγει κόρνερ.

Στο 51ο λεπτό ο Ευαγγέλου τράβηξε τον Τσιλούλη εντός περιοχής, κάνοντας χέρι με αποτέλεσμα να καταλογιστεί πέναλτι. Ο Ντουρμισάι ευστόχησε, γράφοντας το 1-0.

Στο 75’ οι κυανέρυθροι ουσιαστικά εξασφάλισαν την πρόκριση πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ. Ο Μανθάτης έκανε το γύρισμα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαραμαντάς έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού απέφυγε τον Αποστολόπουλο με όμορφη ντρίπλα σημάδεψε εύστοχα την αριστερή γωνία του Νεόφυτου με δεξί σουτ.

Πανιώνιος (Α. Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος (85’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (69’ Καμαρά), Κούρντι, Ντουρμισάι (90’ Οικονομίδης)