Live ενημέρωση στο Κύπελλο: Λήξη στο ντέρμπι, ισόπαλοι 1-1 Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Η εξέλιξη των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδα για τη φάση των «16»: Βόλος - ΠΑΟΚ, ΑΕΚ - Άρης, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός.

Live ενημέρωση στα παιχνίδια της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας: Βόλος – ΠΑΟΚ (17:00), ΑΕΚ – Άρης (19:30) και Παναθηναϊκός  – Ολυμπιακός (21:30).

Live ενημέρωση στο Κύπελλο: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1

Λήξη αναμέτρησης, 1-1 το τελικό σκορ.

90’+1 Από τις κόντρες η μπάλα πάει στον Ιωαννίδη και εκείνος με γυριστό αμαρκάριστος δεν βρίσκει στόχο.

65′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Από εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι ο Ιωαννίδης με δυνατή κεφαλιά ισοφαρίζει.

53′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, λίγο έξω το σουτ του Βέρμπιτς.
46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45′: ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Από εκτέλεση κόρνερ του Καρβάλιο και κάποιες κόντρες εντός περιοχής η μπάλα πάει στον Αλεξανδρόπουλο και εκείνος εκτελεί με το αριστερό.

42′ Γυρνάει ο Ιωαννίδης, βρίσκει λίγο χώρο για να εκτελέσει, αλλά είναι αδύναμο το σουτ του και ο Πασχαλάκης μπλοκάρει.

25′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αλλά το τελείωμα του Μασούρα δεν είναι τέτοιο που να ανησυχήσει τον Λοντίγκιν.

18′ Πρώτη τελική στο ντέρμπι με το σουτ του Μπερνάρ να είναι απογοητευτικό.

1′ Σέντρα στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Οι ενδεκάδες στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Αράο, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Αϊτόρ, Τζούρισιτς, Ιωαννίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Έσε, Καρβάλιο, Μασούρας, Ρίτσαρντς, Ναβάρο.

Οι πάγκοι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Σπόραρ, Μαντσίνι, Φικάι, Βιλένα, Κυριόπουλος, Βέρμπιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μαντί Καμαρά, Φορτούνης, Ιμπόρα, Ζέλσον Μαρτίνς, Κίνι, Γιόβετιτς, Μπιανκόν, Ποντένσε και Παπαδούδης.

Τελικό αποτέλεσμα 0-0 στην ΟΠΑΠ Arena, όλα ανοιχτά στον επαναληπτικό του Βικελίδης στις 17 του μηνός. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή ο Άρης τις περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες, όμως κανείς δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

ΑΕΚ – Άρης | Ο Οντουμπάτζο μπλόκαρε το σουτ του Αραούχο

ΑΕΚ – Άρης | Ευκαιρία με Μορόν που απείλησε από πλάγια θέση τον Αθανασιάδη

80′: Ο Άρης είναι σαφώς πιο απειλητικός ο Άρης μετά το 60-65′ έχοντας χάσει τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 68’΄και το 73′ με σουτ των Μορόν και Ζουλ, και στο 79′ με κεφαλιά του Φαμπιάνο. Ο Φετφατζίδης που κάνει ντεμπούτο έχει δώσει πνοή στον Άρη.

ΑΕΚ – Άρης | Η φάση όπου ζήτησε πέναλτι η Ένωση

60′: Η είσοδος του Γκατσίνοβιτς έδωσε πνοή στην ΑΕΚ, όμως και πάλι η Ένωση δεν έβγαλε κάποιες πραγματικές τελικές στο διάστημα αυτό. Φουλ επίθεση από τον Αλμέιδα που κάνει τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ: Άμραμπατ αντί Ελίασον, Αραούχο αντί Τσούμπερ και Λιβάι Γκαρσία αντί Πόνσε.

54′ Αλλαγή για τον Άρη, στη θέση του Σαβέριο ο Παναγίδης.

Άρχισε το Β΄ μέρος: Αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Σιντιμπέ να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Γκατσίνοβιτς.

ΑΕΚ – Άρης | Απείλησε η Ένωση με δύο μακρινά σουτ στο φινάλε του ημιχρόνου

Ημίχρονο στην ΟΠΑΠ Αρένα, σε ένα ματς με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, αλλά χωρίς κλασικές φάσεις εκατέρωθεν, μόνο προϋποθέσεις. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και είχε την κατοχή, όμως μετά το 15λεπτο ο Άρης της «έκοψε» τον ρυθμό και παίζοντας έξυπνα στην αντεπίθεση δημιούργησε τις δικές του προύποθέσεις ώστε να απειλήσει.

30′: Ο Άρης έχει ισορροπήσει σταματήσει σε μεγάλο βαθμό την επιθετική ορμή που είχε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα. Μάλιστα φεύγοντας ταχύτητα στην κόντρα, δημιουργεί αρκετά «θέματα» στην άμυνα της Ένωσης κυρίως από τα δεξιά με τον Οντουμπάτζο. Μάλιστα ο Άγγλος κατέγραψε την πρώτη τελική όταν πατώντας περιοχή σούταρε, όμως ο Σιμάνσκι έβαλε σωστά το σώμα του και έδιωξε.

15′: Μετά από 15 λεπτά δεν έχουμε κάποια κλασική φάση. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσε αρκετά (κυρίως), χωρίς όμως καταγράψει κάποια αξιόλογη τελική. Στο διάστημα αυτό ο Άρης αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες στο να κρατήσει τη μπάλα, ωστόσο εσχάτως έχει κερδίσει μέτρα και έβγαλε μια καλή αντεπίθεση με κάθετη του Σαβέριο στον Μορόν (θα έβγαινε τετ α τετ), την οποία έκοψε όμως ο Μήτογλου.

1΄:  Άρχισε το παιχνίδι. Θυμίζουμε ότι είναι το πρώτο παιχνίδι για το ζευγάρι των κιτρινόμαυρων, με τη ρεβάνς να διεξάγεται στις 17 Ιανουαρίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι συνθέσεις στο ΑΕΚ – Άρης

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Μήτογλου, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ, Πισάρο, Πόνσε.

Στον πάγκο οι Στάνκοβιτς, Ρότα, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο και Φερνάντες.

Άρης: Κουέστα – Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Νταρίντα, Ζουλ, Τζούρασεκ, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Στον πάγκο οι: Χουτεσιώτης, Ρόουζ, Ντουκουρέ, Αγοραστός, Μανού Γκαρσία, Φεράρι, Παναγίδης, Φετφατζίδης, Σαμόρα

Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2 ΤΕΛΙΚΟ. Πρόκριση για τον δικέφαλο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκό.

Βόλος – ΠΑΟΚ | 0-2 με συρτό πλασέ του Σβαμπ μετά από φάση διαρκείας

Βόλος – ΠΑΟΚ | Η φάση όπου ζήτησε πέναλτι ο Δικέφαλος

73′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο ΠΑΟΚ διπλασιάζει τα τέρματά του. Ο Σάστρε γυρίζει τη μπάλα στον Κωνσταντέλια, ο τελευταίοςμ σουτάρει η μπάλα κοντράρει, με τον Σβαμπ να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

53′: Μετά από σέντρα του Σοάρες από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει κόρνερ από παρέμβαση του Καλογερόπουλου. Υπήρξαν φωνές των φιλοξενούμενων για χέρι, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε ότι δεν υφίσταται παράβαση.

46′: Ο Μωραΐτης στη θέση του Γκαρσία για τον Βόλο.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στο παιχνίδι του Βόλου. Σε ένα ματς με λίγες φάσεις που εξελίσσεται σε χαμηλό ρυθμό ως τώρα, ο ΠΑΟΚ προηγείται με 0-1 χάρη στο γκολ του Κωνσταντέλια.

Βόλος – ΠΑΟΚ | 0-1, η αριστουργηματική εκτέλεση του Κωνσταντέλια!

17′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κωσταντέλια και σουτ του ιδίου για το 0-1. Σε συνδυασμό με το πρώτο ματς, ο «δικέφαλος προηγείται πλέον με 2-0 στα συνολικά γκολ.

15: Μετά από ένα τέταρτο στο παιχνίδι δεν έχουμε δει τίποτα το ιδιαίτερο. Υπάρχουν δύο τελικές πάντως, αμφότερες για τον δικέφαλο, η μία στο 3΄με ένα αδύναμο σουτ του Τόμας και η άλλη με τον Ράφα Σοάρες, η το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από την εστία.

1′: Άρχισε το παιχνίδι. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς στην Τούμπα (7 Δεκεμβρίου), ο «δικέφαλος του βορρά» είχε επικρατήσει με σκορ 1-0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σβαμπ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Κίτσος, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Ντέλετιτς, Καραγιάννης, Μπερτόλιο, Γκαρσία.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράτσιτς, Λούνα, Μπαριέντος, Κόμπα, Μεταξάς, Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας, Μάρκος Αντόνιο, Μπράντον.

Στον πάγκο: Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Αντρίγια, Τάισον, Τζίμας.

• Διαιτητής: Μαλούτας
  • Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Κούλα
  • 4ος: Τσιάρας
  • VAR: Βεργέτης, Μωϋσιάδης

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα.
Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Live ενημέρωση στο Κύπελλο: Λήξη στο ντέρμπι, ισόπαλοι 1-1 Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.