Serie A: Το ντέρμπι η Μίλαν, διπλό κορυφής η Νάπολι

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια του Derby della Madonnina, πατώντας ξανά στην κορυφή.

Μίλαν – Ίντερ: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγαν οι «ροσονέρι» από το Derby della Madonnina, επικρατώντας με 3-2 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο Λεάο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Ίντερ ωστόσο να είναι αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπρόζοβιτς στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης «παγώνοντας» το Σαν Σίρο.

Ωστόσο, το εν λόγω γκολ φάνηκε πως «ξύπνησε» ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους, με τον Λεάο να βρίσκει την απάντηση έξι λεπτά αργότερα φέρνοντας στα ίσια το ματς, ενώ λίγο έλλειψε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου να γίνει η ολική ανατροπή.

Αυτή ωστόσο έγινε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με τον Ζιρού αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα μετά και την κακή αντίδραση του Χαντάνοβιτς. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 60′ ο Λεάο φώναξε και πάλι δυνατά παρών.

Ο Ιντζάκι προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, περνώντας μεταξύ άλλων και τον Τζέκο στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος μόλις τρία λεπτά αργότερα μείωσε για την Ίντερ σε 3-2, βάζοντάς την και πάλι στο παιχνίδι.

Παρά το γεγονός πως οι Ροσονέρι ήταν ανώτεροι και στα εναπομείναντα λεπτά, χρειάστηκε η εξαιρετική παρουσία του Μενιάν προκειμένου να πάρει τελικά τη νίκη και να μη δεχτεί την ισοφάριση.

Στο παιχνίδι που χρονικά ακολούθησε, η Λάτσιο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Μόλις στο 4′ ο Τζακάνι άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Ωστόσο, η Νάπολι κατάφερε να φέρει τα δεδομένα τούμπα και να σκαρφαλώσει στην κορυφή έχοντας συγκάτοικο τη Μίλαν.

Κλειδί για τους «παρτενοπέι» ήταν ότι ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο. Ο Μιν Τζάε Κιμ στο 38′ βρήκε δίχτυα και τη νίκη των φιλοξενούμενων υπέγραψε ο τρομερός Κβαρατσκέλια. Ο Γεωργιανός στα πρώτα του ματς στη Serie A βγάζει μάτια!