MUNDIAL 2018

«Φιλική» νίκη επί της Ιταλίας η Γαλλία

Σε καλή κατάσταση εν όψει Παγκοσμίου Κυπέλλου η ομάδα του Ντεσάμπ

Η Γαλλία επικράτησε 3-1 της μη… μουντιαλικής πλην παραδοσιακής δύναμης Ιταλίας σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην “Αλιάνζ Ριβιέρα” της Νίκαιας.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν φορτσάτοι στον αγώνα και μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Ουμτιτί, έπειτα από προσωρινή απόκρουση του Σιρίγκου σε σουτ του Εμπαπέ.

Ο Μπαλοτέλι έκανε αισθητή την παρουσία του με δύο σουτ, ωστόσο η Γαλλία ήταν αυτή που άγγιξε ξανά το γκολ, όταν το μακρινό συρτό σουτ του Καντέ στο 20’ κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Με τη χρήση του VAR, ο διαιτητής Τέιλορ έδειξε το σημείο του πέναλτι στο 29’ και ο Γκριεζμάν διπλασίασε το προβάδισμα της φιναλίστ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι «ατζούρι» μείωσαν, πάντως, στο 36’ με κοντινή προβολή του Μπονούτσι, ύστερα από απόκρουση του Λορίς σε εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι.

Η Γαλλία διπλασίασε τα δοκάρια της με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, όταν ο Ντεμπελέ επιχείρησε ένα σπουδαίο σπριντ από αριστερά, πάτησε την μπάλα, σούταρε και σημάδεψε το οριζόντιο.

Τελικά, ο ίδιος παίκτης (Ντεμπελέ) δικαιώθηκε στο 63’, καθώς το εκπληκτικό σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, κατέληξε στο «γάμα» των «ατζούρι».

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο τελευταίο ημίωρο, με συνέπεια η Γαλλία να φτάσει άνετα σε αυτή τη νίκη γοήτρου, εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Ερναντέζ (62’ Μεντί), Παβάρ, Ραμί, Ουμτιτί, Καντέ, Πογκμπά (86’ Ενζονζί), Τολισό (77’ Ματουιντί), Ντεμπελέ (71’ Λεμάρ), Γκριεζμάν (77’ Ζιρού), Εμπαπέ (83’ Τοβέν).

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σιρίγου, Μπονούτσι, Καλντάρα, Ντ’ Αμπρόζιο (74’ Φλορέντζι), Ντε Σίλιο, Ζορζίνιο (78’ Μποναβεντούρα), Πελεγκρίνι (65’ Κριστάντε), Μαντραγκόρα, Μπεράρντι (74’ Ινσίνιε), Μπαλοτέλι (86’ Μπελότι), Κιέζα (88′ Τζαπακόστα).

Έπαιξε ο Ουάρντα κόντρα στην Κολομβία

Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Αμρ Ουάρντα στο φιλικό της Αιγύπτου με την Κολομβία, που έληξε 0-0, στο πλαίσιο προετοιμασίας για το Παγκόσμιο

Ο Ουάρντα μπήκε στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό, στη δεύτερη σερί φιλική ισοπαλία για το εθνικό συγκρότημα της Αιγύπτου, μετά το 1-1 με το Κουβέιτ.

Κολομβία – Αίγυπτος 0-0

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Φιλική» νίκη επί της Ιταλίας η Γαλλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.