Η τρίτη φορά της Αγγλίας στα ημιτελικά

Το 1966, το 1990 κι εφέτος τα «τρία λιοντάρια» έκαναν τη διαφορά

Ακούγεται απίστευτο, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό…

Η χώρα που γέννησε το σύγχρονο ποδόσφαιρο και μετρά δεκάδες εκτός των συνόρων διακρίσεις σε συλλογικό επίπεδο, η Αγγλία, μετρά μόλις τρεις παρουσίες σε ημιτελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου!

H αρχή έγινε το 1966, όταν μετά το 0-0 στην πρεμιέρα του ομίλου της, επικράτησε 2-0 του Μεξικού και της Γαλλίας, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση.

Με γκολ του Τζεφ Χερστ στο 78ο λεπτό, τα «τρία λιοντάρια» έκαμψαν την αντίσταση της Αργεντινής (1-0) σε ένα επεισοδιακό και παρασκηνιακό προημιτελικό, που αποτέλεσε το εφαλτήριο για την ποδοσφαιρική κόντρα μεταξύ των δύο χωρών.

Στη συνέχεια οι οικοδεσπότες Άγγλοι λύγισαν την Πορτογαλία του Εουσέμπιο με 2-1, χάρη στα τέρματα του Μπόμπι Τσάρλτον.

Ο τελικός του «Γουέμπλεϊ» με τη Δυτική Γερμανία κρίθηκε στην παράταση από τη στιγμή που ο Βόλφγκανγκ Βέμπερ ισοφάρισε 2-2 στο 89’.

Το αμφισβητούμενο γκολ του Χερστ στο 101’ έδωσε το προβάδισμα στη διοργανώτρια, προτού ο ίδιος παίκτης διαμορφώσει το τελικό 4-2 στην εκπνοή.

Η δεύτερη μέχρι σήμερα συμμετοχή της Αγγλίας σε ημιτελική φάση καταγράφηκε το 1990, δηλαδή πριν από 28 ολόκληρα χρόνια, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιταλίας.

Η ομάδα του Μπόμπι Ρόμπσον, με παίκτες όπως ο Γκάρι Λίνεκερ, ο Πολ Γκασκόιν, ο Κρις Γουόντλ, ο Στιούαρτ Πιρς, ο Πίτερ Σίλτον και ο Ντέιβιντ Πλατ, πέρασε ως 1η τον όμιλο με μία νίκη (1-0 την Αίγυπτο) και δύο ισοπαλίες (1-1 την Ιρλανδία, 0-0 την Ολλανδία).

Ακολούθησε το 1-0 επί του Βελγίου στην παράταση με το γκολ του Πλατ στο 119’ και η δραματική πρόκριση επί του Καμερούν επίσης στο έξτρα ημίωρο με 3-2 (2-2 η κανονική διάρκεια).

Ο Λίνεκερ είχε σώσει την παρτίδα κόντρα στα «αδάμαστα λιοντάρια», το έπραξε και κόντρα στη Δυτική Γερμανία στο 80’ (1-1 το σκορ), αλλά τα χαμένα πέναλτι των Πιρς και Γουόντλ στην ψυχοφθόρα διαδικασία έγραψαν το 4-3 υπέρ των «πάντσερ» που προκρίθηκαν στον τελικό.