ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός 0-1: Κρατάει το σκορ, ξεχνάει την εμφάνιση! (vids)

Δεν ικανοποίησε, αλλά κέρδισε τη Νίκη Βόλου και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναιτωλικός.

Νίκη ΒόλουΠαναιτωλικός: Προβάδισμα πρόκρισης με Ντουάρτε για τα «καναρίνια».

Θεσμός των εκπλήξεων το Κύπελλο Ελλάδας κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο Πανθεσσαλικό. Ο κάτω του μετρίου, Παναιτωλικός, με γκολ στη μια από τις δύο συνολικά τελικές στην εστία, πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση, επικρατώντας 1-0 της Νίκης Βόλου.

Πολλά τα νέα πρόσωπα στην 11άδα του Παναιτωλικού. Ροντρίγκεζ, Λούι, Βργκοτς, Βέργος, Μεντόσα και Μπελεβώνης στο αρχικό σχήμα του Γιάννη Αναστασίου.

Αλλαγές και για τη Νίκη Βόλου, με τον Αλέκο Βοσνιάδη να αφήνει εκτός τους Ροχάνο, Γκαρσία και Πάνο.

Δύο τελικές οι γηπεδούχοι πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με εκτελεστή τον Κάσσο. Στο 3′ η πρώτη με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ, στο 7′ η δεύτερη με την κεφαλιά του από τη μικρή περιοχή να περνάει άουτ!

Aκίνδυνος εντελώς επιθετικά ο Παναιτωλικός, με τους γηπεδούχους να απειλούν εκ νέου στο 30′, με τον Βργκοτς να παρεμβαίνει σωτήρια και να απομακρύνει.

Η υπεροχή της Νίκης, αναγκάζει τον Γιάννη Αναστασίου να κοιτάζει νωρίς – νωρίς τις επιλογές που έχει στον πάγκο του και να σηκώνει για ζέσταμα τους Μπαρμόσα, Καρέλη και Χουχούμη!

Κόντρα στη ροή του ματς

Η Νίκη ψάχνει το γκολ, οι Αγρινιώτες σκοράρουν ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μεντόζα έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντουάρτε με κεφαλιά νίκησε τον Μπάγιτς για το 1-0 υπέρ του Παναιτωλικού.

Οι γηπεδούχοι αγγίζουν στο επόμενο λεπτό την ισοφάριση, στην καλύτερη τους ευκαιρία στο ματς, αλλά ο Τζοβάρας με κοντινή προβολή έστειλε τη μπαλα άουτ!

Ιδιο σκηνικό στην επανάληψη, αλλά χωρίς φάσεις

Πιο δραστήρια η Νίκη Βόλου και στην επανάληψη. Ο Παναιτωλικός παρά τις αλλαγές του Αναστασίου δεν βελτίωσε την εικόνα του στο ματς. Οι Θεσσαλοί με έλεγχο της μπάλας, είχαν υπερδιπλάσιες τελικές από τον Παναιτωλικό, αλλά καμία δεν βρήκε δίχτυα. Εκτός απο εκείνη του Τζιώρα στο 53′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Μετά το 75′ το ματς που δεν είχε και καμιά ιδιαίτερη «φλόγα» στην επανάληψη, «έσβησε» τελείως.

Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Παναιτωλικός ήταν εγκλωβισμένος σε ολόκληρο το 90λεπτο. Ακόμα και το 0-0 θα αδικούσε τη Νίκη Βόλου. Παρ’ όλα αυτά οι Αγρινιώτες, όχι μόνο δεν έχασαν, αλλά πήραν και τη νίκη με τον Ντουάρτε. Από τους λίγους διασωθέντες ο Πορτογάλος εξτρέμ.

UP: Πασχάλης Κάσσος. Από τους πιο επικίνδυνους των γηπεδούχων. Η αγρινιώτικη άμυνα τον αισθάνθηκε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλον. Ο κύριος εκφραστής των τελικών προσπαθείων των Θεσσαλών.

DOWN: Αν και ο αντίπαλος ήταν χαμηλότερης κατηγορίας, δεν φάνηκε ποτέ στο χορτάρι. Η εικόνα του Παναιτωλικού ήταν προβληματική, αν και ο Αναστασίου χρησιμοποίησε αρκετούς από τους βασικούς του.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας. Εύκολο το μεσημέρι για τον διαιτητή. Στο 53′ σωστά ακυρώθηκε από τον βοηθό Γεωργακόπουλο το γκολ του Τζιώρα, αφού ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Σκόρερ: 44′ Nτουάρτε

Κίτρινες: 58′ Παναγιωτίδης – 42′ Κορνέλιους, 81΄Ντουάρτε

Κόκκινες: –

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (65′ Βασιλείου), Κάσσος, Παναγιωτίδης (87′ Μπάλλας), Μέτσε, Τσουκαλάς (87′ Μπόσιο), Τζοβάρας, Βλαχομήτρος (69′ Μιράντα), Τζιώρας (70′ Τσιμπούκας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Βργκοτς (46′ Xουχούμης), Αντούνιεζ, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (46′ Μπακαδήμας), Ντουάρτε (84′ Mόρσεϊ), Χ. Μπελεβώνης (64′ Σ. Μπελεβώνης), Μεντόζα (84′ Φυτόπουλος), Βέργος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός 0-1: Κρατάει το σκορ, ξεχνάει την εμφάνιση! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!