ΑΓΓΛΙΑ

Νιούκαστλ – Νόριτς 1-1: Βαθμός για τα «καναρίνια» – Ασίστ ο Γιαννούλης – Η βαθμολογία της Premier

Ο Δημήτρης Γιαννούλης σέρβιρε στον Πούκι και ο Φινλανδός ξέρανε τη Νιούκαστλ

Νιούκαστλ - Νόριτς 1-1: Ο Γιαννούλης πάσαρε στον Πούκι και εκείνος ισοφάρισε για τα καναρίνια
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Νόριτς με τη Νιούκαστλ (1-1), στην οποία πρωταγωνιστές ήταν οι δύο Έλληνες των «καναρινιών», Τζόλης και Γιαννούλης.

Η Νιουκάστλ κρατούσε τη νίκη στο ντέρμπι ουραγών, αλλά ο Τέεμου Πούκι ισοφάρισε στο 79ο λεπτό. Έβαλε βέβαια και το… χεράκι του ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Ο Έλληνας μπακ πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα, έδωσε την ασίστ που οδήγησε στο γκολ του Φινλανδού.

Έτσι, η Νόριτς διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από την τελευταία της βαθμολογίας, Νιούκαστλ.

Προβάδισμα για Νιούκαστλ, κόντρα στη ροή του ματς

Ο Χρήστος Τζόλης ξεκίνησε βασικός και απείλησε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «καρακάξες» βρέθηκαν από νωρίς με αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Κλαρκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 9ο λεπτό.

Ωστόσο, οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ανοίξουν το σκορ σταμάτησαν πάνω στους αμυντικούς των γηπεδούχων και στον Ντουμπράφκα.

Στο 60ο λεπτό μάλιστα, η εικόνα του ματς φάνηκε να αλλάζει άρδην.

Η ομάδα του Έντι Χάου κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κόλουμ Ουίλσον.

Βαθμολογίες – Sportime

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λιντς πέτυχε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-0).
Μόλις ένα τρίποντο είχε η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα στα τελευταία επτά παιχνίδια, που δεν θυμίζει σε τίποτα τις δύο προηγούμενες σεζόν.

Μάλιστα, το σερί έμελλε να φτάσει τα οκτώ ματς, αλλά ο Ραφίνια από το σημείο του πέναλτι χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στους κύκνους.