EUROPA LEAGUE

Ο Μαγένκο δεν ήθελε το… θαύμα!

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει βαθμό απέναντι στην παντοδύναμη Τσέλσι αλλά ο Ισπανός διαιτητής είχε... άλλη άποψη

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου και ηττήθηκε από την Τσέλσι με 0-1 μέσα στην Τούμπα για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Τα πράγματα βέβαια ίσως και να ήταν διαφορετικά αν ο Ισπανός διαιτητής Αλμπέρτο Μαγένκο έδινε το πέναλτι που έκανε ο Μπάρκλεϊ στον Μαουρίσιο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φυσικά και η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο ΠΑΟΚ στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στους παγκόσμιους αστέρες της Τσέλσι και μπορεί να νιώθει αδικημένος αλλά και περήφανος για το γεγονός ότι στάθηκε τόσο απέναντι σε ένα μεγαθήριο.

O ΠΑΟΚ με τον ενθουσιασμό της εξέδρας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 4΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή όταν ο Μοράτα αναγκάστηκε να διώξει σε κόρνερ με το κεφάλι έξω απο την μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

Ωστόσο στην πρώτη αντεπίθεση της Τσέλσι “χάθηκε” η μπάλα ύστερα από κάθετη πάσα του Μπάρκλεϊ και τον Γουίλιαν να πλασάρει στο έβδομο λεπτό τον Πασχαλάκη από πλάγια θέση σημειώνοντας το 0-1 για τους Λονδρέζους. Δύο λεπτά αργότερα η Τσέλσι έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Μοράτα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Η Τσέλσι ήταν σαφώς καλύτερη και σε 20 λεπτά μέτρησε ήδη τρεις τελικές με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να μπει στην περιοχή των Άγγλων, κυρίως λόγω αρκετών ατομικών λαθών των ποδοσφαιριστών που τοποθετήθηκαν χθες στην επίθεση του Δικεφάλου.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και απείλησαν και άλλες φορές την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου με την μεγαλύτερη τους ευκαιρία να βγαίνει από αντεπίθεση στο 38΄ και τον Πασχαλάκη να αποκρούει σωτήρια το πλασέ το Πέδρο που βγήκε τετ α τετ με τον Έλληνα πορτιέρο.

Ωστόσο οι ασπρόμαυροι αδικήθηκαν κατάφωρα από τον Ισπανό διαιτητή Αλμπέρτο Μαγιένκο όταν στο 45΄ αρνήθηκε να δώσει το πέναλτι υπέρ τους όταν ο Μπάρκλεϊ ανέτρεψε τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή.

Η Τσέλσι είχε την υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γουίλιαν να χάνει στο 58΄την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του αλλά και τον ίδιο αφού εντελώς μόνος του από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ. Στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ έπαιξε με την γνωστή σύνθεση του αφού τοποθετήθηκε ο Πρίγιοβιτς φορ αλλά αυτός που εντυπωσίασε ήταν ο Πασχαλάκης που στο 71΄ έκανε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Πέδρο.

Στα τελευταία λεπτά όμως ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 81΄ ο Πρίγιοβιτς απείλησε με σέντρα σουτ και στο 83΄ με σουτ του Αντελίνο Βιεϊρίνια που ξεσήκωσε την Τούμπα. Τελικά η αναμέτρηση έληξε με τους Άγγλους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

MVP: Ο Γουίλιαν ήταν ο καλύτερος του αγώνα. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε το γκολ της Τσέλσι και από τα πόδια του δημιουργήθηκαν όλες οι επικίνδυνες επιθέσεις των Λονδρέζων.

ΠΑΝΩ Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ο Αλίν Τόσκα ήταν πολύ καλός. Ταχύτατος με σωστές τοποθετήσεις και μεταβιβάσεις, ο Ρουμάνος αριστερός μπακ έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει θέση βασικού.

ΚΑΤΩ Ο Δημήτρης Πέλκας έπαιξε ως μοναδικός επιθετικός στην κορυφή του ΠΑΟΚ και δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει σε αυτό τον ρόλο του καθώς είχε αδυναμία ειδικά στις ψηλές μπαλιές και αντικασταστάθηκε στο 62΄.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αλμπέρτο Μαγένκο αδίκησε τον ΠΑΟΚ καθώς αρνήθηκε να δώσει καθαρό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 87΄Βέρνμπλουμ, 89΄ Ουάρντα – 88΄Μπάρκλεϊ, 89΄ Ρούντιγκερ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τόσκα, Βαρέλα, Χατσερίδης, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ, Σάχοφ (68΄ Πρίγιοβιτς), Πέλκας (62΄Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Ζαμπά (82΄ Μπίεσβαρ).

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Ζαπακόστα, Αλόνσο (65΄Αθιπικουέλτα), Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Ζορζίνιο (65΄ Φάμπρεγκας), Καντέ, Μπάρκλεϊ, Γουίλιαν, Πέδρο, Μοράτα (80΄ Ζιρού).