Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Τα ντέρμπι που μας απασχόλησε η διαιτησία τους (vids)

Τα ντέρμπι «αιωνίων» στα οποία η διαιτησία δεν πέρασε απαρατήρητη.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Σέντρα στις 20:30 (CS1HD), στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 24η αγωνιστική της Super League, σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για τη μάχη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μίτσελ είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, ενώ εκείνη του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι 1η με 54.

Δεν είναι λίγες οι φορές που στα παιχνίδια αυτά, ακριβώς επειδή υψηλής κρισιμότητας, ο παράγοντας διαιτησία μας έχει απασχολήσει πολλές φορές. Άλλα φορές σωστά, αλλά φορές απλά και μόνο επειδή σαν Έλληνες έχουμε μάθει να τα ρίχνουμε όλα στη διαιτησία.

Χαρακτηριστικό το παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Λεωφόρο (πρώτο βίντεο παρακάτω), που ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Σποράρ, μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο Δανός διαιτητής Γιάκομπ Κέλετ σε μαρκάρισμα του Άβιλα στον Ιωαννίδη.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ας θυμηθούμε μερικά ντέρμπι που μας απασχόλησε η διαιτησία τους

19/02/2011, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1, Δημήτρης Καλόπουλος

Το περίφημο παιχνίδι… κάλυπτα κι εγώ τον Κατσουράνη ο οποίος είδε το γκολ που πέτυχε στο 82′ να ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον βοηθό Πέτρο Τρύφωνα, ενώ ο διεθνής μέσος καλυπτόταν από… τρεις παίκτες των γηπεδούχων!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ραφίκ Τζεμπούρ χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, καθώς ο έτερος βοηθός του διαιτητή Καλόπουλου, Δημήτρης Σαραϊδάρης, θεώρησε ότι ο Μάρκο Πάντελιτς που βρισκόταν σε θέση οφσάιντ δεν επηρέαζε την προσπάθεια του συμπαίκτη του.

08/12/1996, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0, Στράτος Παπουτσέλης

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά τέτοιου είδους παιχνίδι πραγματοποιήθηκε πριν από 27 χρόνια στο παλιό «Γ. Καραϊσκάκης». Ήταν το 51ο λεπτό του ματς, όταν Καλιτζάκης ανέτρεψε τον Ίλια Ίβιτς καθαρά έξω από την περιοχή, όμως ο διαιτητής Στράτος Παπουτσέλης καταλόγισε πέναλτι, αποβάλλοντας παράλληλα και τον «Νίντζα» για διαμαρτυρία.

24/03/2002, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1, Μάκης Ευθυμιάδης

Ένα ακόμη παιχνίδι που ξεχωρίζει από τα ντέρμπι αιωνίων ήταν εκείνο της Λεωφόρου όπου κεντρικό πρόσωπο του αγώνα έγινε ο διαιτητής Μάκης Ευθυμιάδης για το πέναλτι που καταλόγισε σε μαρκάρισμα του Κωνσταντίνου πάνω στον Βενετίδη. Παρότι το σφύριγμα ήταν σωστό, ο Έλληνας ρέφερι υπέστη άγριο ξυλοδαρμό οπαδούς και παράγοντες του Παναθηναϊκού, μετά το τέλος του ματς.

18/04/2004, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-2, Γιώργος Δούρος
Ένα ακόμη «ιστορικό» παιχνίδι για αρνητικούς λόγους, με τον τότε προπονητή του Ολυμπιακού, Νίκο Αλέφαντο να το έχει καημό μέχρι να φύγει από τη ζωή ότι ο διαιτητής Δούρος αδίκησε την ομάδα του.

Ήταν μια φάση του 72ου δεύτερου λεπτού όταν Ζιοβάνι και Κυργιάκος έπεσαν κάτω σπρώχνοντας ο ένας τον άλλον. Στην εξέλιξη ο Έλληνας αμυντικός χτύπησε στον πρόσωπο τον Βραζιλιάνο, ο οποίος με τη σειρά του τον κλώτσησε και ο Δούρος, αντί να αποβάλλει αμφότερους, απέβαλε μόνο τον παίκτη του Ολυμπιακού!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Τα ντέρμπι που μας απασχόλησε η διαιτησία τους (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.