ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έδειξε ανέτοιμος ο Ολυμπιακός

Στο πιο δυνατό τους φιλικό έως τώρα οι Πειραιώτες παρουσίασαν προβλήματα

Στο πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι που έχει δώσει μέχρι τώρα στην προετοιμασία του ο Ολυμπιακός, γνώρισε το Σάββατο (21/7) την ήττα από τη βέλγικη Γκενκ που πραγματοποιήθηκε στη «Luminus Arena», με το εμφατικό 4-0.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Μπορεί να μπήκαν δυνατά στην αρχή, όπου μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου πίεσαν ψηλά, κερδίζοντας μπάλες στο κέντρο του γηπέδου, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία (μοναδική ευκαιρία της Γκενκ μέχρι εκείνη τη στιγμή ένα χαμένο πέναλντι του Τρουσάρ που έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη). Από το 25’ και μετά οι παίκτες της Γκενκ εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού και μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να διαμορφώσουν το 2-0 με σκόρερς τους Τροσάντ στο 30′ και Μαλινόφσκι  στο 34′.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου είχαμε την ίδια εικόνα με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός να μπαίνει δυνατά στα πρώτα 10 λεπτά, αλλά από το 55΄και μετά να πέφτει κατακόρυφα η απόδοσή του και να δέχεται δύο γκολ στο 66΄και στο 76΄της αναμέτρησης από τους Τροσάρ και Ζεγκρόβα. Τα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα των «ερυθρόλευκων» να φαίνονται ανέτοιμοι ακόμα.

Συνολικά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός ήταν κακός, χωρίς να μπορεί να βρει χώρους και να δημιουργήσει επιθέσεις. Αρκετά και τα αμυντικά του κενά, κάτι που αποτυπώνεται και στα τέσσερα γκολ που δέχτηκε. Να σημειωθεί πως οι Βέλγοι είχαν και δύο δοκάρια.

ΓΚΕΝΚ (Φιλίπ Κλεμέντ): Βούκοβιτς, Ουρόνεν, Ντεβάεστ, Αϊντό, Μαέλε, Μπέργκε, Μαλινόβσκι, Ποθουέλο, Τροσάρντ, Ζέγκροβα, Σαμάτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά (46′ Ανδρούτσος), Φορτούνης (80′ Χατζισαφί), Χριστοδουλόπουλος (80′ Κούτρης), Φετφατζίδης (46′ Ποντένσε), Γκερέρο (80′ Ανσαριφάρντ).

Επίσημο: Στη Γάνδη ο Οφόε

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έδειξε ανέτοιμος ο Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.