ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: Δεν του άξιζε… (vid)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα χωρίς όμως να το αξίζει...

Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, αυτός είναι ο βασικός κανόνας του αθλήματος αυτού και φαίνεται στην πράξη.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Άρσεναλ στο μεγαλύτερο διάστημα του μεταξύ τους αγώνα. Από μία στιγμή σε κάθε ημίχρονο άφησαν οι «ερυθρόλευκοι» τους Άγγλους και εκμεταλλεύτηκαν τη δεύτερη.

Έτσι με το γκολ που έβαλε η Άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει τη διαφορά και να πάρει την νίκη με 0-1.

Ολυμπιακός – Άρσεναλ: Ένα γκολ το άξιζε…

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να… πνίξει την Άρσεναλ. Και το κατάφερε αυτό για ένα τέταρτο.

Συγκεκριμένα, στα πρώτα λεπτά του ματς οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους Άγγλους. Και δημιούργησαν ευκαιρίες μέσα από τις οποίες δεν κατάφεραν αλλά άξιζαν να βάλουν ένα γκολ.

Μέχρι το 4′ του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε δύο πολύ καλές στιγμές, απειλώντας ουσιαστικά την Άρσεναλ. Δεν μπόρεσαν όμως οι Πειραιώτες να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 3′ ο Βαλμπουενά έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή της Άρσεναλ, από πλάγια θέση αριστερά. Αλλά ο Λένο κατάφερε να διώξει. Και μόλις ένα λεπτό μετά, ο Βαλμπουενά σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο!

Αυτές ήταν οι δύο τεράστιες ευκαιρίες των Πειραιωτών. Οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά από το 20′ και μετά η Άρσεναλ ισορρόπησε το ματς.

Μάλιστα στο 20′ είχε την πρώτη της καλή στιγμή και μάλιστα πολύ καλή ευκαιρία. Γύρισμα του Μαρτινέλι από τ’ αριστερά μέσα από την περιοχή, πλασέ του Λακαζέτ στην κίνηση ελάχιστα άουτ η μπάλα από την εστία του Σα!

Οι Άγγλοι στα επόμενα λεπτά μπόρεσαν να κρατήσουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Προκειμένου να μη δίνουν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να βγουν στην επίθεση.

Το 0-0 έμεινε στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Πιο ισορροπημένη η Άρσεναλ

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η Άρσεναλ ήταν πιο κοντρολαρισμένη στο παιχνίδι της. Μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της περισσότερο και να ανταποκριθεί καλύτερα στο πρέσινγκ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους προσπάθησαν να κάνουν το ίδιο παιχνίδι με το πρώτο ημίχρονο. Να πιέσουν τους Άγγλους και να κυνηγήσουν το γκολ.

Το έκαναν ξανά. Ειδικά στο πρώτο 20λεπτό για μία ακόμη φορά έπαιζαν τους Άγγλους και τους πίεσαν. Είχαν και μία καλή ευκαιρία οι «ερυθρόλευκοι» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά στο 74′. Αλλά ο Λένο κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Από εκεί και πέρα όμως και πάλι η Άρσεναλ όσο περνούσε η ώρα άρχισε και πάλι να ανεβάζει τον ρυθμό της.

Και από μία στιγμή αδράνειας μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να βάλουν και το γκολ που έκανε τη διαφορά. Στο 81′ ο Ομπαμεγιάνγκ είδε τον Σακά μέσα στην περιοχή και του πέρασε την μπάλα. Είχε όλο τον χώρο να κάνει ό,τι ήθελε και προτίμησε την παράλληλα μπαλιά στον Λακαζέτ. Ο οποίος δεν λάθεψε και με πλασέ έκανε το 0-1.

Μάλιστα στο 86′ ο Παπασταθόπουλος είχε δοκάρι από κόρνερ του Τζάκα.

Ο Ολυμπιακός μετά το 0-1 δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο ματς και έτσι η Άρσεναλ έφυγε με το «διπλό».

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο σκόρερ Λακαζέτ ήταν ο κορυφαίος του ματς, από τη στιγμή που με δικό του γκολ κρίθηκε και το ματς. Ήταν η μόνιμη απειλή από πλευράς Άρσεναλ για την άμυνα του Ολυμπιακού.

UP: Ένα ακόμη μεγάλο ματς από τον Ματιέ Βαλμπουενά. Μόνο στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του και αυτό γιατί είχε κουραστεί και φάνηκε. Έτρεξε αρκετά σε όλο το ματς και βοήθησε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

DOWN: Ο Μαντί Καμαρά έτρεξε αρκετά. Αλλά από την άλλη δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο πραγματικά αξίζει και έχει τη δυνατότητα. Χάλασε αρκετές επιθέσεις με την επιμονή να κάνει σουτ από μακριά, ενώ έχασε τον Σακά στην ασίστ του γκολ του Λακαζέτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γερμανός Τσβάιερ ήταν αρκετά ανεκτικός. Δεν έδωσε πολλά φάουλ στον χώρο του κέντρου και αυτό ήταν κάτι που εκνεύρισε τους «ερυθρόλευκους». Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε κάποια δύσκολη φάση στο ματς.

ΓΚΟΛ: 81′ Λακαζέτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19′ Ελ Αραμπί, 26′ Σεμέδο, 50′ Μπουχαλάκης, 90+1′ Μπα – 71′ Μουστάφι, 83′ Τζάκα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65′ Φορτούνης), Καμαρά, Βαλμπουενά, Μασούρας (75′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.

Άρσεναλ (Μ. Αρτέτα): Λένο, Παπασταθόπουλος (90+2′ Μάιτλαντ Νάιλς), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ, Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Γουίλοκ (75′ Πεπέ), Γκεντόζι, Μαρτινέλι (58′ Σεμπάγιος), Τζάκα, Σακά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: Δεν του άξιζε… (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.