ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει τη ζωή του…

Οι καθαρές ευκαιρίες για γκολ εξακολουθούν να χάνονται, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κερδίζει ζόρικα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναιτωλικό με 2-1 και σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, σε επίπεδο Πρωταθλήματος, για πρώτη φορά μετά τις 16 Σεπτεμβρίου και την εντός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης.

Για μία ακόμα στη σεζόν, ο Ολυμπιακός απέτυχε να «καθαρίσει» ένα δικό του ματς και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο τέλος της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» από το 53ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν ξανά πάμπολλες ευκαιρίες, τελειώνοντας το ματς με 20 τελικές προσπάθειες, 15 εκ των οποίων ήταν στην εστία! Απίθανο νούμερο, πραγματικά. Στο 70′, οι τελικές προσπάθειες ήταν, ήδη, 19 (οι 15 στο στόχο) και ο Ολυμπιακός είχε βάλει μόλις 2 γκολ, ενώ ο Παναιτωλικός στο ίδιο χρονικό σημείο, όταν και μείωσε το σκορ σε 2-1, είχε μόλις 4 τελικές προσπάθειες, με τις 2 εκ αυτών στην εστία.

Ο Πέδρο Μαρτίνς τόνισε πάλι πως μόνο μέσω της δουλειάς στις προπονήσεις μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, που έχει ο Ολυμπιακός από την αρχή της σεζόν στη Super League. Σε 12 αγωνιστικές, αν εξαιρεθεί η νίκη με 5-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, οι «ερυθρόλευκοι» μόλις τρεις φορές έχουν πετύχει 2 γκολ (απέναντι σε Αστέρα Τρίπολης, Ατρόμητο, Παναιτωλικό). Τουλάχιστον, το ευτυχές γεγονός από την αναμέτρηση κόντρα στους Αγρινιώτες είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, όπως συνέβαινε επί 8 συνεχόμενες αγωνιστικές στο Πρωτάθλημα! Οι Πειραιώτες σκόραραν στο 11′ με τον Ντανιέλ Ποντένσε, ανοίγοντας το σκορ, κάτι που είχαν να κάνουν από την 3η αγωνιστική. Στις 16 Σεπτεμβρίου, ο Μαντί Καμαρά είχε δώσει το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ, στην εντός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-1.

Είναι ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός, ξέχωρα από τη δουλειά που γίνεται καθημερινά στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη, είναι αποφασισμένος να αποκτήσει έναν γκολτζή, που θα λύσει το πρόβλημα στο δεύτερο μισό της σεζόν. Και στόχος, είναι αυτός ο επιθετικός να βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του συλλόγου, την 1η Ιανουαρίου!