ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-5: «Χορεύοντας» στο Αγρίνιο!

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναιτωλικό...

Άνετη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναιτωλικό για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 5-0 μέσα στο Αγρίνιο, σε ένα ματς στο οποίο όσο περνούσε η ώρα γινόντουσαν όλο και επιθετικοί!

Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν αρκετά τον ρυθμό τους και έδειχναν «αγριεμένοι» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας ό,τι ήθελαν την άμυνα του Παναιτωλικού.

Απλά, ήταν καλύτερος…

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός ο οποίος μπήκε πιο δυνατά στο ματς με τον Ολυμπιακό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα του Αγρινίου στο 6′ κατάφερε να απειλήσει την εστία του, όταν ο Ντίας από τα αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Μάζουρεκ και με την προβολή του επιθετικού των γηπεδούχων να σταματά στο δοκάρι του Σα!

Ο Ολυμπιακός όμως δεν άφησε αναπάντητη την ευκαιρία του Παναιτωλικού και μόλις τρία λεπτά μετά, συγκεκριμένα στο 9′, όχι μόνο απείλησε τον Κυριακίδη αλλά είχε και την ουσία ανοίγοντας το σκορ στον αγώνα.

Μία φάση η οποία ξεκίνησε από τον Μασούρα, ο οποίος «άνοιξε» στα δεξιά από το κέντρο για τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος έκανε τη σέντρα με τον Χασάν να στρώνει με το κεφάλι για τον Μασούρα και ο Έλληνας εξτρέμ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 των «ερυθρόλευκων»!

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, αφού ο Σα δεν χρειάστηκε καμία στιγμή να πιάσει την μπάλα, αφού όποια επιθετική προσπάθεια του Παναιτωλικού «κοβόταν» από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.

Αντιθέτως, οι Πειραιώτες κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να φτάνουν στο 0-2, καθώς, περισσότερο ο Ποντένσε, δεν ήταν και τόσο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Έτσι ο Ολυμπαικός έμεινε στο 0-1, χάρη στο γκολ του Μασούρα, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Έκανε ό,τι ήθελε!

Αν λέμε ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Παναιτωλικό, στο δεύτερο ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα! Οι «ερυθρόλευκοι» σε καμία περίπτωση δεν άφησαν τους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι από το ματς και όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο σκόραραν νωρίς.

Μόλις στο 5ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′, ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 στο παιχνίδι. Μία ωραία φάση από τους Πειραιώτες η οποία ξεκίνησε από τον Ποντένσε ο οποίος έδωσε στον Φορτούνη και ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έβγαλε την ασίστ για το πλασέ του Χασάν και το 0-2 στο ματς.

Το 0-3 δεν άργησε να γίνει με τον Φορτούνη να βγάζει, ξανά, ασίστ στο παιχνίδι. Εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Ποντένσε, με τον Έλληνα μέσο να γίνεται ξανά αποδέκτης της μπάλας και αφού «χόρεψε» τους αμυντικούς έβγαλε έτοιμο γκολ για το κεφάλι του Γκιλιέρμε και 0-3!

Επίσης νωρίς ήρθε και το 0-4 και ο Ολυμπιακός έδειχνε ασταμάτητος! Μόλις τέσσερα λεπτά είχε μπει στο ματς ο Καμαρά και στο 70′ σκόραρε με πλασέ σε επαναφορά απόκρουσης του Κυριακίδη μετά από κεφαλιά του Ντίας.

Το τελικό 0-5 έγινε οκτώ λεπτά μετά, με τον Ομάρ να επιβραβεύεται για την καλή του εμφάνιση με ένα ωραίο γκολ. Σουτ του Νορβηγού στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει με τόση δύναμη από το πόδι του Ομάρ που ο Κυριακίδης αν και τη βρήκε κατέληξε στα δίχτυα!

Ο Ολυμπιακός σε καμία περίπτωση δεν αγχώθηκε στο ματς και έκανε ένα ακόμη καλό παιχνίδι βγάζοντας ωραίο ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο και παίρνοντας τη μεγαλύτερ, σε γκολ, νίκη του για φέτος σε εκτός έδρας ματς.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης από το Sportime.gr.

MVP: Μπορεί να μην σκόραρε ο Κώστας Φορτούνης, αλλά δικαίως βρίσκεται στην κατηγορία του MVP. Έβγαλε δύο ασίστ και γενικότερα δεν ήταν λίγες οι φορές που «χόρεψε» τους παίκτες του Παναιτωλικού, όπως έκανε στο 0-3 του Γκιλιέρμε!

UP: Ο Ομάρ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πραγματικά εκπληκτικός! Ανέβηκε αρκετά, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, και κατάφερε να χριστεί και σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό 0-5 στον αγώνα του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο.

DOWN: Όλη η αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού. Κακή η ομάδα του Αγρινίου, τόσο στον χώρο της μεσαίας γραμμής όσο και στην άμυνά της. Δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού και φάνηκε αυτό, αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο…

Διαιτητής: Άφησε το σκληρό παιχνίδι του Παναιτωλικού ο Τζοβάρας κρατώντας την κίτρινη κάρτα στο τσεπάκι του, σε αρκετές φορές που θα μπορούσε να την είχε βγάλει για τους γηπεδούχους. Παράλληλα και ο πρώτος βοηθός Απτόσογλου έκανε αρκετά λάθη τόσο για τον Ολυμπιακό όσο και για τον Παναιτωλικό.

Κίτρινες: 56′ Μάζουρεκ, 66′ Μαρινάκης

Γκολ: 9′ Μασούρας, 50′ Χασάν, 61′ Γκιλιέρμε, 70′ Καμαρά, 78′ Ελαμπντελαουί

Παναιτωλικός (Τρ. Δέλλας): Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Λιάβας, Τσοκάνης (38′ λ.τρ. Μαρινάκης), Μαλής, Πάουλο, Αμαράλ, Λουσέρο (54′ Μπαΐροβιτς), Μανά, Ντίας (69′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (66′ Καμαρά), Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας (60′ Ντίας), Χασάν (71′ Σολδάνο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-5: «Χορεύοντας» στο Αγρίνιο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.