ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πρώτο δείγμα θετικό και Καμαρά «δαγκωτό»!

Οι Φορτούνης (2') και Γκερέρο (68', 83') σκόραραν με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά ο Καμαρά ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις, βγάζοντας ενενηντάλεπτο στο νικηφόρο 3-0 επί της Βάτενς!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βάτενς με 3-0 στο Ομπέρπερφους, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι στην καλοκαιρινή προετοιμασία του εν όψει της νέας σεζόν. Δύο γκολ σημείωσε ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο (68′, 83′), με απευθείας φάουλ και κεφαλιά αντίστοιχα, αλλά ο Κώστας Φορτούνης ήταν αυτός που άνοιξε λογαριασμό, έστω και σε ανεπίσημο επίπεδο, στη σεζόν 2018-2019, με εκπληκτικό δεξί σουτ (2′).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις δυνατές προπονήσεις στο Ζέεφελντ της Αυστρίας και να παίξουν σε κανονικές συνθήκες αγώνα. Ο αντίπαλος ήταν χαμηλής δυναμικότητας (Β’ Αυστρίας) και ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε συνολικά 21 ποδοσφαιριστές, με τον Μαντί Καμαρά να είναι ο μοναδικός που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2′ άνοιξε το σκορ: ο Νικόλης κινήθηκε από αριστερά και τροφοδότησε τον Φορτούνη, ο οποίος με ένα δεξί φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας. Στο 9′, ο Βρουσάι έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά και πάσαρε κεντρικά στον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 39′ με κοντινή προβολή, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε κακώς, καθώς υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, μετά το γύρισμα από δεξιά του Φορτούνη, ο οποίος δέχθηκε μία έξοχη λόμπα από τον Καμαρά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε διάταξη 4-2-3-1 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο τη μεγαλύτερη ώρα το σύστημα γύρισε σε 4-4-2, ενώ προς το τέλος του ματς δοκίμασε και 3-5-2! Προσφερόταν το ματς για δοκιμές, άλλωστε για αυτό το λόγο γίνονται τα φιλικά παιχνίδια. Ο Καμαρά είναι μεταγραφικό «λαβράκι» και έδειξε τις μεγάλες αγωνιστικές δυνατότητες που έχει. Ήταν ο μόνος που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, παίζοντας ως καθαρόαιμος αμυντικός μέσος. Αυτή είναι και η θέση του. Ακούραστος, με αστείρευτες φυσικές δυνάμεις, αλλά και πολύ μυαλωμένος στις κινήσεις του πάνω στο χορτάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκερέρο έκανε τη διαφορά, σκοράροντας δύο γκολ. Αν και μας έχει «συστηθεί» ως ένας επιθετικός που δεν σκοράρει εύκολα (οι αριθμοί της έως τώρα καριέρας του, αυτό φανερώνει), εντούτοις έδειξε και πτυχές του ταλέντου του, που δεν γνωρίζαμε! Στο 68′, εκτέλεσε υποδειγματικά φάουλ με το δεξί εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας. Το φάουλ κέρδισε ο Καμαρά. Στο 83′, ο Ισπανός επιθετικός «άνοιξε» το παιχνίδι στα δεξιά, ο Πάρντο σέντραρε, και με κίνηση σέντερ φορ μπήκε στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει όσο του το επέτρεπαν τα δεδομένα της εποχής. Έπαιξε με την μπάλα κάτω και επιχείρησε να πλαγιοκοπήσει. Θετικός ήταν και ο Τσιμίκας στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος είχε δύο-τρεις ατομικές ενέργειες υψηλού επιπέδου. Όσο για τη Βάτενς, είχε δύο-τρεις καλές στιγμές, αλλά οι Χουτεσιώτης (τρεις επεμβάσεις) και Γιαννιώτης (μία απόκρουση στο 62′, σε γυριστό σουτ του Σουμά) κράτησαν το μηδέν στην εστία. Οι Πειραιώτες τελείωσαν το ματς με 62% κατοχή, 16 τελικές προσπάθειες, ενώ δέχτηκαν 6.

Ολυμπιακός (Α’ Ημίχρονο): Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Βούκοβιτς, Νικόλης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μανθάτης, Φορτούνης, Βρουσάι, Μάνος.

Ολυμπιακός (Β’ Ημίχρονο): Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκας, Καμαρά, Ανδρούτσος, Πάρντο, Βέργος, Γκερέρο, Τζούρτζεβιτς.

*Δεν αγωνίστηκαν οι Σισέ, Μάριν, Κούτρης, Μασούρας, Σκαφίδας, Καράδαης. Οι τρεις πρώτοι δεν είναι στο 100%, καθώς προέρχονται από τραυματισμούς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρώτο δείγμα θετικό και Καμαρά «δαγκωτό»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.