ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

AEK – Παναθηναϊκός: Η απίστευτη ευκαιρία και το δοκάρι του «τριφυλλιού»

Δείτε την τρομερή ευκαιρία στο ντέρμπι AEK - Παναθηναϊκός

AEK – Παναθηναϊκός: Τρομερή ευκαιρία για ισοφάριση έχασε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου του ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Η φάση έχει ως εξής:

Σέντραρε ο Κώτσιρας από δεξιά, ο Παλάσιος έκανε την πρώτη προσπάθεια, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Αϊτόρ έσπρωξε την μπάλα, ο Στάνκοβιτς και ο Βράνιες τον σταμάτησαν, δεύτερη προσπάθεια ο Ισπανός με το γόνατο, η μπάλα πήγε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και άουτ.

Στην πραγματικά σπάνια αυτή φάση, ο διαιτητής και το VAR έκριναν ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Παλάσιος.

Η φάση στο AEK – Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, προτού ο Παναθηναϊκός ισορροπήσει την κατάσταση.

Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, πάντως, ήταν τραγική στο μεγαλύτερο διάστημα.

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι χρειάστηκε σε 2-3 περιπτώσεις, προκειμένου η ομάδα του να διατηρηθεί στη  διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος.

Βέβαια, ο Παναθηναϊκός ήταν παντελώς ακίνδυνος επιθετικά, με εξαίρεση

• ένα γύρισμα του Παλάσιος
  • ένα σουτ του Αϊτόρ (στην εκπνοή)

Η ΑΕΚ, χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, διαφύλαξε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μόλις, όμως, άρχισε το δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε σημαντικά και έχασε ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή που είδαμε προηγουμένως.

Θυμίζουμε ότι ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τον Μισελέν δεξιά στην άμυνα, τον Μοχαμάντι αριστερά, τους Βράνιες και Μήτογλου στα στόπερ, τον Σιμόες με τον Σιμάνσκι στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Άμραμπατ αριστερά στην επίθεση, τον Γκαρσία δεξιά και τον Αραούχο σέντερ φορ.

Στον πάγκο της ΑΕΚ οι: Τσιντώτας, Ρότα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γέβτιτς, Τσούμπερ, Τάνκοβιτς.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς άρχισε με τον Μπρινιόλι στα γκολπόστ, τον Κώτσιρα δεξιά, τον Χουάνκαρ αριστερά, τους Βέλεθ-Σάρλια στο κέντρο της άμυνας, τους Ρούμπεν, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες στον άξονα, τους Αϊτόρ-Παλάσιος στα άκρα και τον Μακέντα στην κορυφή.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «AEK – Παναθηναϊκός: Η απίστευτη ευκαιρία και το δοκάρι του «τριφυλλιού»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.