ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Mε τον… Πιτ του και τα λάθη του!

Τα γκολ για τους Ολλανδούς σημείωσαν οι Μποαντού και Φράιντεϊ, εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία των «πράσινων» που βρίσκονται ακόμη στην αρχή της προετοιμασίας τους κι έδωσαν το πρώτο τους φιλικό. Κινδύνεψε σε δύο φάσεις, ισάριθμα γκολ δέχτηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο όπου παρατάχθηκε με 3-4-3 και τον σχηματισμό που ο Γιώργος Δώνης δοκιμάζει...

Τα γκολ για τους Ολλανδούς σημείωσαν οι Μποαντού και Φράιντεϊ, εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία των «πράσινων» που βρίσκονται ακόμη στην αρχή της προετοιμασίας τους κι έδωσαν το πρώτο τους φιλικό.

Κινδύνεψε σε δύο φάσεις, ισάριθμα γκολ δέχτηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο όπου παρατάχθηκε με 3-4-3 και τον σχηματισμό που ο Γιώργος Δώνης δοκιμάζει στην προετοιμασία που διεξάγεται στο Χίλζε. Ο Διούδης αγωνίστηκε βασικός τερματοφύλακας, με τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Οικονόμου στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κάτσε, Δώνης, με τους Κουλιμπαλί και Ινσούα να βρίσκονται στα «φτερά» κι εμπρός οι Μουνιέ, Ρεγκάκος και Χατζηγιοβάνης αποτέλεσαν τη γραμμή κρούσης.

Ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε πλην της φάσης του 38’ που ο Άντονι Μουνιέ βγήκε στην κόντρα, αλλά το σουτ του βρήκε στην άμυνα της ΑΖ και κατέληξε κόρνερ. Από το 35’ έως το τέλος του πρώτου μέρους οι «πράσινοι» παρουσίασαν βελτιωμένο πρόσωπο, ωστόσο η κοντινή κεφαλιά του Φράιντεϊ τους έφερε πίσω στο 45λεπτο με 2-0. Το 1-0 έγινε στο 17’, με τον Μπουαντού να εκμεταλλεύεται τη στατική συμπεριφορά της άμυνας των «πράσινων» και με κοντινό πλασέ να νικά τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Ο Γιώργος Δώνης, σε κάποιες αμυντικές προσεγγίσεις, είδε την ομάδα του ν’ αμύνεται με 4 πίσω, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο – πάλι σε συγκεκριμένες στιγμές – η άμυνα αποτελούνταν από 5 και το 5-3-2 εφαρμοζόταν στο χορτάρι, ενώ προς το τέλος εφαρμόστηκε για λίγο και το 5-4-1 όταν πλέον είχαν μπει όλοι οι αναπληρωματικοί. Στο δεύτερο μέρος ο 49χρονος προπονητής έδωσε την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές του να λυθούν και να πάρουν λεπτά συμμετοχής. Εγιναν αλλαγές στα χαφ, Μουνιέ και Χατζηγιοβάνης δεν συμπλήρωσαν καν ώρα στο χορτάρι, με την τακτική, πάντως, και τον σχηματισμό να μην αλλάζει.

Ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο δεν υπήρξε, ούτε καν για την πιο έτοιμη ΑΖ κι ας μην έκανε σωρεία αλλαγών. Καλή η εικόνα των νεαρών παικτών που αγωνίστηκαν στο διάστημα αυτό, αλλά είναι δεδομένο ότι για να πιάσει τόπο η δουλειά που γίνεται από τον Δώνη χρειάζονται παίκτες σε συγκεκριμένες θέσεις να καλύψουν τα κενά. Πλην ενός κοντινού πλασέ άουτ του εξαιρετικού Μποαντού στο 49’, η ΑΖ δεν πίεσε μα δεν πιέστηκε κιόλας από τους «πράσινους».

Οι ενδεκάδες:

Άλκμααρ (Γιον φαν ντεν Μπρομ): Μπιζότ, Σβένσον, Φλάαρ, Ούβεγιαν (Σαβαστάνο), Μίντζσο, Τιλ, Χατζηδιάκος, Σέντγιενς, Μποαντού (75’ φαν Ράιν), Ιντρίσι, Φράιντεϊ (Χασάνι).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46’ Κότσαρης), Κολοβέτσιος (80’ Κουντουριώτης), Οικονόμου (71’ Οικονομόπουλος), Γιόχανσον (63’ Θεοχάρης), Ινσούα (46’ Μαυρομάτης), Κάτσε (46’ Τζανδάρης), Δώνης (46’ Στάικος), Κουλιμπαλί (71’ Αποστολάκης), Μουνιέ (57’Χαντζάρας), Ρεγκάκος (63’ Πίσπας), Χατζηγιοβάνης (57’ Μπουζούκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Mε τον… Πιτ του και τα λάθη του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.