ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός… δύο ημιχρόνων!

Άρεσαν οι «πράσινοι» στο πρώτο 45λεπτο με την Αντβέρπ, όπου σκόραραν κιόλας με τον Στάικο. Χαλάρωση και αμυντικά λάθη στην επανάληψη στοίχισαν στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, που ηττήθηκε τελικά με 2-1.

Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε στην Αμβέρσα ο Παναθηναϊκός. Στο πρώτο μέρος, ο Γιώργος Δώνης είδε την ομάδα του να έχει τον έλεγχο από το 15λεπτο και μετά. Σε αντίθεση με το τι συνέβη στην επανάληψη, όπου τα λάθη στην άμυνα στοίχισαν. Τελικώς, το 2-1 υπέρ της Αντβέρπ, αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στο «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς, με την Αντβέρπ να έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά και να κυκλοφορεί την μπάλα περιφερειακά της εστίας του Διούδη. Ιδιαίτερα κινητικός για τους γηπεδούχος ήταν ο Μπολινγκί, ο οποίος είχε και την πρώτη καταγεγραμμένη τελική στο 9’, μ’ ένα σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής.

Μετά το πέρας του 15λέπτου, όμως, ο Παναθηναϊκός όχι απλώς ισορρόπησε, αλλά βγήκε κιόλας απειλητικά μπροστά. Ως επιστέγασμα της βελτίωσης που επέδειξαν, οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 44’, όταν από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μουνιέ από δεξιά και διαγώνιο γύρισμα του Γάλλου, ο Στάικος έπιασε ένα δυνατό σουτ, νικώντας τον Μπολάτ κι ανοίγοντας το σκορ για το «τριφύλλι». Πέρα από το γκολ, ο νεαρός κεντρικός χαφ έκανε πολύ καλή δουλειά με τον Δώνη στον άξονα, ενώ ιδιαίτερα απειλητικά ήταν τα ανεβάσματα τόσο του Κουλιμπαλί (κυρίως) από τα δεξιά, όσο και του Ινσούα από αριστερά.

Αντίθετα με το πως τελείωσε το πρώτο 45λεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αντιστρόφως ανάλογα στην επανάληψη. Δύο γρήγορα γκολ της Αντβέρπ στο 49′ (Μπολινγκί) και στο 53′ (Χέρεμανς) έφεραν τούμπα το ματς, με την «πράσινη» άμυνα να επαναλαμβάνει τις κακές τοποθετήσεις που παρουσίασε και στο φιλικό με την Άλκμααρ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Δώνη να αρχίζει τις μαζικές αλλαγές, ρίχνοντας τους πιτσιρικάδες στον αγωνιστικό χώρο. Ντεμπούτο έκανε ο νεοφερμένος Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, ο οποίος πέρασε στη θέση του Ινσούα που τραυματίστηκε. Γενικώς, λοιπόν, η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν βελτιωμένη σε σχέση με την αντίστοιχη κόντρα στην ΑΖ, με τον Δώνη να βλέπει πρόοδο. Σίγουρα το ότι επαναλήφθηκαν πάλι ατασθαλίες στην άμυνα, δεν άρεσε καθόλου στον 48χρονο τεχνικό. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χαρούν, ο οποίος είχε γκολ (1-1) και ασίστ (στο 2-1).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46’ Κότσαρης), Γιόχανσον (64’ Θεοχάρης), Κολοβέτσιος (80’ Αποστολάκης), Οικονόμου (64’ Μαυρομμάτης), Κουλιμπαλί  (68’ Οικονομόπουλος), Ινσούα (53’ Χατζηθεοδωρίδης), Δώνης (64’ Τζανδάρης), Στάικος (46’ Κάτσε), Χατζηγιοβάνης (46’ Μπουζούκης), Μουνιέ (68’ Κουντουριώτης), Ρεγκάκος (64’ Πίσπας).

Αντβέρπ (Λάζλο Μπόλονι): Μπολάτ, Μπόρζες, Οπάρε (69’ Ραντριαμπολολόνα), Ναζάρινα, Ροντρίγκες (53’, Γιούκλεροντ) Μπολινγκί (78’ Βαν Νταμ), Χέρεμανς, Αρσλάναγκιτς, Οβούσου, Χαρούν (78’ Γιάαντι), Γιαταμπαρέ.

Χτύπημα στην κνήμη ο Ινσούα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός… δύο ημιχρόνων!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.