ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός Κ19: «Τριάρα» στον Πανιώνιο

Δύο γκολ ο Δημήτρης Σερπέζης, άλλο ένα ο Λεωνίδας Καλομοίρης

Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παναθηναϊκός Κ19: Επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League.

Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία, εν συνεχεία όμως το «τριφύλλι» βελτίωσε αισθητά την εικόνα του.

Η προειδοποιητική βολή δόθηκε στο 48ο λεπτό με τον Δημήτρη Σερπέζη (έχασε τετ-α-τετ).

Ο ίδιος παίκτης, πάντως, κατάφερε να λυγίσει τον Τζίνα με δυνατό σουτ στο 71’ και να κλειδώσει την «πράσινη» νίκη στο 82’.

Βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο 55’ ο Πανιώνιος έχασε κλασική ευκαιρία για το 0-1 με τον Οικονόμου.

Η ασίστ του δευτέρου γκολ έγινε από τον Λεωνίδα Καλομοίρη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Τζίνα στο 84’ για να γράψει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός Κ19 εξακολουθεί να βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς, Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Καραγιάννης, Μαυρουδής, Αλεξανδρόπουλος (63′ Σπίνος), Ηλιάδης (60′ Καλομοίρης), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Σούλτσε (81′ Νιάρχος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοροπούλης): Τζίνας, Λάμψιας, Ζάχι, Σεμερτζάκης, Τσαπικούνης (72′ Βλαχάκης), Μπρέγκου, Ξυγκόρος (58′ Μπατσούλι), Παπαδόπουλος (58′ Δακτυλίδης), Σταματής, Οικονόμου (68′ Παυλής), Μούντριχας.

Αναφορικά με τις υπόλοιπες ομάδες του Παναθηναϊκού στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα, η Κ17 έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης και η Κ15 επικράτησε 1-0 του ίδιου αντιπάλου.

Η Κ17 βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Κ15 στην κορυφή (+7 από τον 2ο Ολυμπιακό που έχει ένα ματς λιγότερο).