ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Μουνιέ και ενδεκάδα

Ο Παναθηναϊκός υπάρχει πιθανότητα ν’ αρχίσει το εκτός έδρας ματς με τους Φθιώτες, από εκεί που τελείωσε το 2-2 με την Ξάνθη απ’ την πλευρά σχηματισμού. Ο Άντονι Μουνιέ, στο ματς της περασμένης Κυριακής στο ΟΑΚΑ, ήταν βασικός. Έπαιξε για 60 λεπτά και δεν ήταν θετικός. Δεδομένα εξετάζεται από τον Γιώργο Δώνη η παρουσία 2...

Ο Παναθηναϊκός υπάρχει πιθανότητα ν’ αρχίσει το εκτός έδρας ματς με τους Φθιώτες, από εκεί που τελείωσε το 2-2 με την Ξάνθη απ’ την πλευρά σχηματισμού.

Ο Άντονι Μουνιέ, στο ματς της περασμένης Κυριακής στο ΟΑΚΑ, ήταν βασικός. Έπαιξε για 60 λεπτά και δεν ήταν θετικός. Δεδομένα εξετάζεται από τον Γιώργο Δώνη η παρουσία 2 φορ στην ενδεκάδα, με την τετράδα στην άμυνα να θεωρείται σίγουρη.

Στον αγώνα Κυπέλλου, πάλι στη Λαμία, η τριάδα δεν βγήκε και το «τριφύλλι» άρχισε ν’ αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, σε δύσκολο αγωνιστικό χώρο, και να χάνει ευκαιρίες όταν ο σχηματισμός άλλαξε. Με τους Ακρίτες, πάλι, ήταν καλό το επίπεδο απόδοσης ειδικά όταν ο Βέργος μπήκε στο 60ό λεπτό στη θέση του Άντονι Μουνιέ.

Ο Γάλλος επανεμφανίστηκε στην 11άδα, αλλά πέρα από ένα σπριντ (υποψία απειλής) στην αρχή του ματς δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Σίγουρα, πέρασε 1 εβδομάδα, μετείχε σε περισσότερες προπονήσεις και ο έμπειρος μεσοεπιθετικός θα έχει ανέβει. Αλλά, εν προκειμένω, τον Δώνη δεν τον παίρνει άλλο ρίσκο με χαμένα ημίχρονα. Όπως τα πρώτα 45λεπτα στους αγώνες του 2019 μέχρι στιγμής.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ

Σ’ αυτά ο Νίκος Βέργος αγωνίστηκε, όντας στις φάσεις μα άστοχος στο Κύπελλο και ουσιαστικός στο παιχνίδι Super League. Ακυρωθέν γκολ (ορθή απόφαση), κάθετη πάσα πάρε – βάλε στον άστοχο Μακέντα για το 3-1 και μαγνήτης στους αμυντικούς του αντιπάλου. Τα στοιχεία αυτά είναι που δίνουν το προβάδισμα στον πρώην φορ του Ολυμπιακού και στο 4-4-2. Αν, πάντως, ο Δώνης επιμείνει στην εμπειρία του Μουνιέ, θεωρήσει ότι θα είναι πιο βελτιωμένος και τον εμπιστευτεί ξανά τότε το 4-2-3-1 θα είναι η αρχική διάταξη των «πράσινων».

Λιγότερες πιθανότητες συγκεντρώνει το 4-3-3 με τρίτο χαφ πλάι σε Χρήστο Δώνη και Κάτσε και τους Μουνιέ, Βέργο στον πάγκο. Στην περίπτωση αυτή ένας εκ των Τζανδάρη, Στάικου θα κληθεί ν’ αγωνιστεί ως βασικός. Στην παρούσα φάση ουδείς εκ των 2 ποδοσφαιριστών των «πράσινων» δεν βρίσκεται στο ενεργό rotation του Γιώργου Δώνη. Ανάμεσά τους, προβάδισμα έχει ο Τζανδάρης στο σενάριο αυτό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Μουνιέ και ενδεκάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.