ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Πρώτη ήττα μετά τον Οκτώβριο

Αήττητο σερί ήταν και πάει… Ο Παναθηναϊκός έχασε στις λεπτομέρειες (και με πέναλτι που δεν του δόθηκε) από τον Ολυμπιακό. H ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν κατέγραψε καθόλου καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ενώ και η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μέχρι τις 27 Οκτωβρίου το πιο συχνό αποτέλεσμα ήταν η ήττα, ένα πρωτοφανές στατιστικό που βέβαια...

Μέχρι τις 27 Οκτωβρίου το πιο συχνό αποτέλεσμα ήταν η ήττα, ένα πρωτοφανές στατιστικό που βέβαια την άφηνε νωρίς-νωρίς σε θέση κυνηγού της εξάδας που οδηγεί στα πλέι οφ.

Σταδιακά, πάντως, αρχής γενομένης από τα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, όπου δεν πήρε το απόλυτο στις λεπτομέρειες (σ.σ. ισοφαρίστηκε σε «νεκρό» χρόνο στην Τούμπα), ο Παναθηναϊκός έμαθε να μην λυγίζει.

Από τις 27 Οκτωβρίου και την ήττα με 2-1 από την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» είχαν σερί 11 αγώνων, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, χωρίς να χάσουν.

Σε όλο αυτό το διάστημα, εκτός από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός δεν έφυγε με σκυμμένο κεφάλι ούτε από το «Θ. Βαρδινογιάννης» (κι ας κυνηγούσε την ισοφάριση με 10 παίκτες) ούτε από το ματς με τον πολύ καλό φέτος Αρη στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» όχι απλά στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στο «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά αν ήταν πιο ψύχραιμοι στο αντίπαλο «κουτί» (ή αν ο Ματίας Γκεστράνιους έδινε πέναλτι στον Φεντερίκο Μακέντα), θα συνέχιζαν το σερί.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, έχει μπροστά του μία σειρά αναμετρήσεων που, θεωρητικά, θα του επιτρέψει να ελπίζει σε νέο σερί.

Εντός της εβδομάδας θα πάει στα Ιωάννινα για τον αγώνα Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έπειτα υποδέχεται τον Πανιώνιο, εν συνεχεία φιλοξενείται από την Ξάνθη, ακολουθεί το εντός με τον Ατρόμητο, το εκτός με την ΑΕΛ και, τέλος, τη ρεβάνς με τον ΠΑΣ.

Αυτό είναι το γεμάτο, πλην βατό, πρόγραμμα του Παναθηναϊκού τον Ιανουάριο, προτού μπει στον Φεβρουάριο για τα ντέρμπι του ΟΑΚΑ με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ. Και το ερώτημα παραμένει: Εμαθε να μην χάνει, θα μάθει όμως και να νικά;

Κάντε follow στο Sportime

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Πρώτη ήττα μετά τον Οκτώβριο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.