ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Vamos αλα… πλάγια

Ο Παναθηναϊκός των μπακ και του κοινού που γουστάρει

Παναθηναϊκός: Ξόρκισε έναν από τους κακούς δαίμονες (4 ήττες στα 4 τελευταία ματς) και έκανε στιβαρό βήμα για την τετράδα της Super League 1.

Η νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν κυνική. Το πρώτο γκολ μπήκε χωρίς να έχει προηγηθεί κλασική φάση από μεριάς του σε 54 λεπτά. Με τη διαιτησία κόντρα.

Παρεμπιπτόντως, μία παρένθεση: Αυτή τη στιγμή ο Μανώλης Σάλιακας είναι ο πιο φορμαρισμένος δεξιός μπακ του πρωταθλήματος μαζί με τον Φακούντο Σάντσες.

Δέχθηκε κίτρινη μόλις στο 6′ και αν είχε αποβληθεί, όπως θα έπρεπε, μόλις στο 24′, τότε ο Παναθηναϊκός θα αποκτούσε αριθμητικό πλεονέκτημα. Πάμε παρακάτω.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε στη νίκη, χωρίς να πάρει σχεδόν τίποτα από την τριάδα της γραμμής κρούσης (Αϊτόρ, Σεμπαστιάν Παλάσιος, Καρλίτος).

Δηλαδή θα έπαιρνε αν ο Παλάσιος καρπωνόταν την αποβολή του Σάλιακα, όμως ο Θανάσης Τζήλος είχε αντίθετη άποψη.

Η πέμπτη νίκη σε έξι αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο ήρθε χάρη στον βελτιωμένο στο β’ μέρος Λούκας Βιγιαφάνιες και τους μπακ του. Παίρνει δύναμη από τα πλάγια η ομάδα.

Στα μισά του α’ ημιχρόνου περίπου, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε οδηγία να προωθούνται οι:

• Χουάνκαρ
  • Φακούντο Σάντσες

Η δικαίωση επιτεύχθηκε στα πρώτα 25 λεπτά του β’ ημιχρόνου. Ο πρώτος έκανε τη σέντρα για το 1-0 και ο δεύτερος έγραψε το τελικό 2-0.

Κοινός παρονομαστής, φυσικά, των δύο γκολ ήταν ο Βιγιαφάνιες, ο οποίος ξεκλείδωσε την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα στη φάση του 54′ και εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ στο 69′.

Τρίτο σερί εντός έδρας ματς πρωταθλήματος που ο Παναθηναϊκός επικρατεί με το καθαρό 2-0.

Δεν απειλήθηκε καθόλου από έναν αξιόμαχο αντίπαλο, πέραν του δοκαριού που είχε ο παίκτης με το… συγχωροχάρτι (Σάλιακας) στο 43′.

Κομβική αυτή η φάση, διότι με το 0-1 στα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός θα δυσκολευόταν αφάνταστα για την ανατροπή.

Τι άλλο πρέπει να κρατήσει ο Γιοβάνοβιτς;

• Δύο γκολ σε οκτώ τελικές
  • Αμφότερα στον αέρα από μέσο και δεξιό μπακ
  • Επιτέλους γκολ από στημένη φάση
  • Κατοχή μπάλας κοντά στο 70%

Και, βέβαια, ένα κοινό που γουστάρει το ποδόσφαιρο του Γιοβάνοβιτς και θα γεμίσει το «Απ. Νικολαΐδης» στο ματς της 5ης Ιανουαρίου με τον Άρη. Γιατί, «Παναθηναϊκός θα πει μαχητική ψυχή», όπως γνώριζε πολύ καλά κάποιος που τιμήθηκε χθες και δεν ξεχνιέται ποτέ. Κι ας πέρασαν 15 χρόνια…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Vamos αλα… πλάγια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.